Fetö’nün imamlarından mafya usulü gasp

’da yürütülen soruşturmada bazı adamlarının, düzenlenen toplantılarda örgüte artırma usulüyle zorunlu olarak bağışta bulunduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Fetö’nün imamlarından mafya usulü gasp
'da darbe kalkışması sonrası başlatılan FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan adamları bülbül gibi ötmeye başladı. Daha önce emniyet yetkililerinin defalarca bilgisine başvurmak için kapılarına çaldıkları işadamları konuşmayı ret etmişti. Ancak gözaltına alınınca tüm bildiklerini anlatmaya başlayan işadamları 'himmet' adı altında terör örgütünü nasıl finanse ettiklerini, yüklü miktardaki paraları kimlere verdiklerini teker teker saydı. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmalar devam ederken, örgütün iş dünyasıyla olan bağlantıları da araştırılıyor. İl ve ilçelerde bulunan SGK, vergi dairesi, adliye, üniversiteler ve çeşitli kurumlara yerleştirilen terör örgütü mensuplarının kıskaca aldığı bazı işadamlarının örgüte zorla bağış yapmaya zorlandığı tespit edildi.

FİNANS KAYNAKLARI İNCELENİYOR
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ile Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ'nün 17 imamının da aralarında bulunduğu 161 kişiyi gözaltına aldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan ilçe, adliye, mütevelli, üniversite, semt imamlarının Bursa iş dünyası ile olan bağlantıları ve finans kaynakları da araştırılıyor.

KURUM CEZALARI İLE TEHDİT
Himmet adı altında işadamlarından para toplanması, paraların nerelere ve nasıl aktarıldığı yönündeki soruşturmalar derinleştirildi. Yapılan araştırmalarda bazı işadamlarının artırma usulü ile örgüte bağış yapmaya zorlandığı tespit edildi. Örgütün devlet kurumlarında kritik noktalara yerleştirdiği elemanlar aracılığı ile bağış yapmayan bazı işadamlarının kurumlarına kesilen cezalarla tehdit edildiği, bağış alındıktan sonra ise bu cezaların sümen altı edilerek durdurulduğu ve böylece örgüte finans alanında itaat sağlandığı öğrenildi.

SERMAYEYE GÖRE BAĞIŞ
Üzerinde baskı kurulan işadamlarının sahibi olduğu firmanın büyüklüğüne göre bağış yapmaya zorlandığı tespit edildi. Her firma, sektördeki büyüklüğüne göre bir altındaki firmanın üzerinde olmak şartıyla bağış yapmak zorunda bırakıldı. Himmet vermeyen bazı firmalara başta vergi cezası olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulandı. Bu yaptırımlar iş dünyasında kulaktan kulağa yaygınlaştırılarak diğer işadamları üzerindeki baskı ve korku arttırıldı.

İK'SI DA ÇÖKTÜ
Bursa'da geçtiğimiz ay FETÖ'nün İnsan Kaynakları olarak kullandığı derneğe baskın yapan polis ekipleri, dijital materyallerdeki şifreleri çözdü ve özgeçmiş havuzundaki isimlerle karşılaştırdı. Ekipler, 29 kişinin FETÖ tarafından fiziksel ve kişisel özelliklerinin uygunluğuna göre gelecekte örgütün amaçlarına hizmet etmek amacıyla bazı kamu kurumlarında işe yerleştirildiğini belirledi. Operasyonda ele geçirilen öz geçmiş havuzu ve dijital materyallerde yapılan incelemelerde, dernek yöneticilerinin, kendilerine öz geçmişini bırakan kişilerle mülakat yaptıkları, bu kişiler için FETÖ'ye yakınlıkları ve referanslarına göre 1'den 5'e kadar puan verdikleri tespit edildi. Bu puanlamaları özgeçmişlere not olarak düştükleri, yüksek puan alan kişileri örgütün amaçları doğrultusunda kamu kurumlarına yerleştirdikleri ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetö’nün imamlarından mafya usulü gasp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN