Siyah incirde hedef Uzakdoğu pazarı

UYMSİB Başkanı Yazgan “Avrupa’nın tüketim alışkanlıkları bizim buradaki üretimimizi karşılamıyor. Yeni pazarlar açabilirsek o fiyatlarımızı çok rahatlıkla yukarı çekebiliriz. Hedefimiz Uzakdoğu pazarı” diye konuştu

Giriş Tarihi: 21.8.2016
Siyah incirde hedef Uzakdoğu pazarı

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazgan, siyah incir ihracatında Avrupa dışındaki pazarlara açılmalarının önemli olduğunu belirterek "Özellikle 'Uzakdoğu' dediğimiz , Tayland ve Japonya'ya eğer bu ürünümüzü ihraç edebilirsek, o rakamlarımız çok çok artacak ve ben bundan çok umutluyum. Siyah incirde hedef Uzakdoğu pazarı" dedi. Yazgan, dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen "Bursa Siyahı"nın ağırlıkla Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edildiğini ancak yalnızca Avrupa'ya yönelik bir ihracat politikasının çok doğru olmadığını söyledi. Ürünün organik özelliğinin korunmasının önemini vurgulayan Yazgan, "Organik özelliklerini kaybettirmediğimiz, bir de bir üniversite ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa çalıştığımız bir proje var; 'Akdeniz Meyve Sineğinden Ari' olduğunu belgelediğimiz takdirde Uzakdoğu Pazarı'nı açabilirsek, yeni pazarlar ürün fiyatlarını çok rahatlıkla yukarı çekebilecek konumda. Çünkü Avrupa'nın tüketim alışkanlıkları bizim buradaki üretimimizi karşılamıyor. Yeni pazarlar açabilirsek o zaman fiyatlarımızı çok rahatlıkla yukarı çekebiliriz" diye konuştu.

ÇİN, TAYLAND VE JAPONYA
Yazgan, Rusya'daki pazarının da yüksek fiyat beklentilerini karşılamayacağını ifade ederek, şöyle devam etti: "Özellikle 'Uzakdoğu' dediğimiz , Tayland ve Japonya'ya eğer bu ürünümüzü ihraç edebilirsek, o zaman rakamlarımız çok çok artacak ve ben bundan çok umutluyum. Siyah incirde hedef; Uzakdoğu pazarı. Yani bu yol prosesine de çok rahatlıkla dayanabilecek bir ürün olması nedeniyle bizim bu pazarlarda ürün satabilme şansını yakaladığımız andan itibaren o zaman üreticilerimiz gerçek anlamda istedikleri rakamları alabilecekler." Bursa siyah incirine, Uzakdoğu'da büyük bir talep olduğuna da değinen Yazgan şunları söyledi: "Siyah incire bu inanılmaz derecede talep oldu. Ben ihracatçılarımız adına Tayland'da bir seyahate katıldım. Orada konumuz ağırlıklı olarak kirazdı fakat dönüp dolaşıp Bursa siyah inciri konuşuldu. Oradaki marketler de bu ürünü görsel olarak tanıyorlar, henüz tadamadılar ama biz İhracatçı Birliği olarak bunun tanıtılması konusunda bir proje geliştiriyoruz."

POTANSİYEL ÇOK YÜKSEK
UYMSİB Başkanı Senih Yazgan Uzakdoğu'nun pazar potansiyeline dikkati çekerek şöyle devam etti: "Eğer o pazarlara bu ürünümüzü götürüp tanıtabilirsek, talebin çok büyük olabileceğini biliyorum çünkü Çin'de ekonomik anlamda iyi seviyedeki nüfusa baktığınızda belki Almanya'nın 3 katı. Biz en büyük ihracatımızı Almanya'ya yapıyoruz. Yüzde 40'ına yakını Almanya'ya gidiyor. Almanya gibi 3 tane daha pazarı sadece Çin bize karşılıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyah incirde hedef Uzakdoğu pazarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN