Dünyanın halısı Halıca’dan

Halıca’nın sahibi Hulusi Karakuş, kendi ürettikleri el halılarını Amerika, Almanya, ile Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 25 ülkeye sattıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Dünyanın halısı Halıca’dan
Halıca'nın sahibi Hulusi Karakuş, hayatına, amcaları Şevki ve Murat Karakuş ile babası Cemal Karakuş'un 1975 yılında 'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde açtığı mağazada çalışarak iş hayatına çocuk yaşta başladı.

ÇIRAKLIKLA İŞE BAŞLADI
Çıraklık yıllarında halıyı öğrendi. İş hayatında birçok dönem noktalarından geçen Hulusi Karakuş, halıcılıkta en iyiyi yapmak için çalıştı. Sürekli araştırma yapıp "İşimi daha iyi nereye taşıyabilirim?" diye düşündü. Durmadan ileriye odaklanan Karakuş başarıyı da yakaladı. Karakuş, "Severek yaptığınız her işte başarı kendiliğinden geliyor" diye konuştu. Bursa'nın Nilüfer ilçesinde 5 bin metrekare merkez mağazasında hizmet verdiklerini söyleyen Karakuş, ayrıca İzmit, Eskişehir, İstanbul ve Rusya`da bulunan şubeleriyle müşterilerine kalite ürünler sunmayı hedeflediklerini belirtti. Kendi ürettikleri halıları kendilerinin sattığını belirten Karakuş, "Ayrıca yurtiçinde en fazla el halısı üreten firmayız. Antik, Milas, Hereke, Yağcıbedir gibi birçok çeşit el halısını üretiyoruz. Manisa'nın Demirci ilçesinde ve Kütahya'nın Simav ilçesinde atölyelerimiz bulunuyor. Ben bu işe çıraklıktan başladık. O nedenle gençlere işi öğretmek için çaba gösteriyorum. Atölyelerimize çırak olarak alıyoruz, usta olarak çıkıyorlar. El halısı kültürünün devam etmesi için uğraşıyoruz. 300 civarında dokuyucu ve 200 çalışanla, toplamda 500 kişiye istihdam sağladık" görüşünü dile getirdi. Karakuş, sektöre yeni iş gücü kazandırmayı planladıklarını da söyledi. Ülke ekonomisine katkı sağlamak için var güçleriyle çalıştıklarını anlatan Karakuş, "Her bütçeye hitap ediyoruz. Makine ya da el halısı üretiyoruz. Modern, klasik tüm desen ve renklerimiz var. En önemli ürünlerimiz arasında Antik, Milas, Hereke, Yağcıbedir gibi el dokuma halıları var" diye konuştu.

"LATİN AMERİKA'YA YOĞUNLAŞTIK"
Müşterilerinden gelen istekler doğrultusunda özel motif ve renklerde de el dokuma halı üretimleri yaptıklarını da ifade eden Karakuş, birçok Türk dizisine de sponsor olduklarını belirtti. Karakuş, "Türk dizileri dünya da büyük ilgi görüyor. Amerika ve İtalya gibi dünyanın birçok yerinden olumlu geri dönüşler aldık" diye konuştu. Ayrıca tarihi aydınlatan her projede olmaya devam edeceklerini özellikle ifade eden Karakuş, bu tür etkinlik ve tanıtımlarla sektörde fark yarattıklarını söyledi. İç pazarın yanında ihracat çalışmalarını da yoğun olarak gerçekleştirdiklerini belirten Karakuş, Amerika, Almanya, , Suudi Arabistan'ın da içinde bulunduğu 25 ülkeye el halılarını ihraç ettiklerini ifade etti. Karakuş, "Diğer yandan Arjantin ve Brezilya pazarından talepler var. Afrika ülkelerine de halı satıyoruz. Son olarak Latin Amerika pazarına yoğunlaştık. Ülkemizin tanıtımı için de elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın halısı Halıca’dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN