Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yak çamuru aç ışığı dönemine az kaldı

Büyükşehir Belediyesi’nin yönlendirmesiyle yapılan yerli tramvay, metro ve yerli uçaktan sonra elektrik üreten yerli çamur yakma tesisi inşaatında son aşamaya gelindi. Dev kazanların montajı yapılıyor

Giriş Tarihi: 2.10.2016
Yak çamuru aç ışığı dönemine az kaldı
'da günde yaklaşık 100 ton çamurun yakılmasıyla, 2.5 megavat saat elektrik üretecek tesislerde çamurların yakılacağı dev kazanların montajı yapılıyor. Yaklaşık 70 milyon liralık yatırımla yapılan tesisin 10 yılda kendini amorti edeceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı , Türkiye'nin diğer kentlerine örnek olacaklarını söyledi.

'ÖNCELİĞİMİZ ÇEVRE'
Büyükşehir Belediyesi, metan gazından elektrik üretimi, ana içme suyu hattı üzerine kurulan tribünler ile sudan elektrik üretimi ve güneş panellerinden elektrik üretiminin ardından arıtma tesislerinde toplanan çamurlardan elektrik üretimi için kurulan tesiste sona yaklaştı. BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisi'nde temeli atılan istasyonda çamurların yakılacağı yerli üretim kazanların montajı yapılıyor. Çamur yakma tesisinde devam eden montaj çalışmalarını yerinde incelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, imalat hakkında BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı'dan bilgi aldı. Bursa'nın daha yaşanabilir bir kent olması ve yeniden Yeşil Bursa olarak anılması için yatırımlarına büyük önem verdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, "Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu uzun yıllardır büyük bir sorundu, bu çamurlar bertaraf edilemiyordu. Şimdi artık bu çamuru ürettiğimiz yerde direkt olarak yakıp yok edebiliyoruz. Örneklerini Amerika ve Almanya'da gördüğümüz bu tesisi kentimize kurmaya karar verdik. Bu tesisi yeni yıla girerken çalıştırmak istiyoruz" dedi.

10 YILDA AMORTİ EDECEK
Tesislerin çalışma sistemi hakkında da bilgi veren Başkan Altepe, günlük 400 ton sıvı çamurun sıkıştırıldıktan sonra 100 tona düşürülüp, bu tesislerde yakılacağını söyledi. Akışkan yataklı kazanlarda ilk etapta sistemi çalıştırmak için doğalgaz kullanılacağını belirten Başkan Altepe, "Startı doğalgazla verip kazanımız 850 dereceye kadar yükseliyor. 850 dereceden sonra sistem normal rejime giriyor. Proses çalışıyor ve bundan sonra 3600 cal olan çamur aynı bir kömür gibi yanmaya başlıyor. Burada çamur kendi kalorisiyle yanıyor ve saatlerce, günlerce aylarca bu yanma devam edebiliyor. Atık ısıda üretilen buhar tribünlere giderek elektrik enerjisine dönüşüyor. 2.5 megavat saat burada günlük elektrik üretiliyor ve tesisin yaklaşık maliyeti 70 milyon lira. Ürettiği elektrikle aynı zamanda 10 yılda kendisini amorti etmiş oluyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yak çamuru aç ışığı dönemine az kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN