Her gün 10 bin adım

İl Müdürlüğü personeli ve ortaokul öğrencileri, obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte 10 bin adım yürüdü

Giriş Tarihi: 16.10.2016
Her gün 10 bin adım
Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında "Her gün 10 bin adım" temalı yürüyüş Sekapark Uçurtma Tepesi'nde başladı. İl Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mürsel Durmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sinan Öztürk, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergünay, sağlık personeli, Ford Otosan Ortaokulu Müdürü, öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yöneticiler, çocukların ellerinden tutarak yürüyüşe başladı. Sağlıklı yaşamın için obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amacıyla düzenlenen etkinlikle 10 bin adım yürüdüler. Yürüyüşe katılanlar Uçurtma Tepesi önünde hatıra fotoğrafı çektirerek sağlıklı yaşam ve obeziteye çektiler.

NEDEN 10 BİN ADIM?
İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz sağlıklı yaşam için 10 bin adımın önemine vurgu yaparak, "Sağlık Bakanlığı'nın sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı kapsamında obezitenin önlenmesi, fiziksel aktivitenin teşviki amacıyla her gün 10 bin adım temasıyla vatandaşlarımızı fiziksel aktivite yapmaya davet ediyoruz. Günümüzde giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın beş günü en az 30 dakika yapılmalıdır. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir" dedi.

'YÜZDE 72'Sİ HAREKETSİZ'
Mürsel Durmaz sözlerine "Ükemizde aktivite düzeyini saptamak için yapılan çalışmalarda 12 yaş üstü bireylerin yüzde 72'sinin hareketsiz olduğu, her dört çocuktan üçünün hiç spor yapmadığı, hafta sonunda çocukların yüzde 56.8'inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynamanın bir aktivite olarak yer aldığı görülmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her gün 10 bin adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN