Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Grip ve soğuk algınlığı aynı şey değil

Havaların soğumasıyla birlikte karşılaşılan grip veya soğuk algınlığı durumlarının birbirine karıştırıldığını belirten Dr. Şahin iki hastalığın ayırt edici özelliklerini anlattı

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Grip ve soğuk algınlığı aynı şey değil
Kış aylarının başlamasıyla ve havaların soğumasıyla birlikte vatandaşların sıklıkla karşılaştıkları sağlık sorunlarının başında grip ve soğuk algınlığı geliyor. Bu iki sağlık sorununun vatandaşların kafasında soru işaretleri yarattığını belirten Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz ve Göz Tıp Merkezi Dr. Faruk Şahin, bu iki rahatsızlığın ayrı sorunlar olduğunu belirtti. Dr. Şahin, "Soğuk algınlığı durumlarında nadiren ateş görülürken, gribal enfeksiyonda ateş 38 derecenin üzerinde olur. Bu durum, bu iki sağlık sorunun birbirinden ayıran en belirgin özelliktir. Soğuk algınlığına yakalanan bir kişi nadiren boğaz ağrısı çekerken, gribe yakalanan kişide boğaz ağrısı vardır. Bir diğer özellik ise baş ağrısıdır. Soğuk algınlığı durumunda baş ağrısı nadir ya da az görülürken, gripte bu durum sıklıkla yaşanır" dedi.

KAS AĞRISI GRİPTE GÖRÜLÜR
Dr. Şahin "Gribal enfeksiyonun en belirgin özelliklerinden biri de genel vücut ve kas ağrısıdır. Sıklıkla yaşanan bu durum, soğuk algınlığında az görülür. Eğer kişinin burun akıntısı varsa büyük ölçüde o kişi soğuk algınlığına yakalanmıştır. Gribal enfeksiyonda burun akıntısına nadiren rastlanır. Son olarak eğer kişi çok sık öksürüyorsa gribe yakalanmış demektir, zira kişide nadiren öksürük varsa soğuk algınlığı belirtisidir" diye konuştu.

KİMLER GRİP AŞISI OLABİLİR?
Dr, Faruk Şahin grip aşısı olabilecek ve olamayacak rahatsızlıkları da şu şekilde sıraladı: "Kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar ve bu kişiler ile aynı evde yaşayanlar, hasta bakımı ile ilgilenen sağlık çalışanları, hamile kadınlar (hamileliğin 3. ayından sonra yapılabilir), 6 ay ve 5 yaş arası çocuklar, astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, diyabet, nörolojik ya da nöromuskuler hastalıkları olan çocuklar, uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlar, emziren anneler, 6 aydan küçük çocukların bulunduğu evlerde yaşayanlar ve bakıcıları grip aşısı olabilirler." Grip aşısı olunamayacak durumları sıralayan Dr. Şahin, "Ateşli hastalığı olan kişiler, geçmişte grip aşısı ile şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olan kişiler, influenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian, Barre Sendromu geçirme öyküsü olan kişiler, yumurta alerjisi olan kişiler, 6 aydan küçük bebekler grip aşısı olamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grip ve soğuk algınlığı aynı şey değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN