Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmarabirlik’ten üreticiye müjde

Bölgedeki zeytin üreticisinin sigortası konumunda olan Marmarabirlik, bu kampanya döneminde teslim edilen ürün bedellerini peşin ödeme kararı aldı

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Marmarabirlik’ten üreticiye müjde
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2016-2017 ürün alım kampanyası kapsamında, üreticiye peşin ödeme kararı aldıklarını söyledi.

KREDİ KULLANMADIK
Bugüne kadar ürün alım bedellerinin yüzde 60'ını peşin, yüzde 40'ını kampanya bitiminde ödediklerini belirten Asa, geçtiğimiz 19 Kasım tarihinden itibaren alınan ürün bedellerinin tamamının peşin ödeneceğini açıkladı. Son 6 yıldır ürün bedeli ödemelerini Marmarabirlik'in öz kaynakları ile yaptıklarını anlatan Asa, Güney Marmara Bölgesi'nde 32 bin zeytin üreticisinin sigortası olan Marmarabirlik'in, kaynak sıkıntısı yaşamadığını ve piyasanın regüle edilmesinde etkin rol oynadığını söyledi. Asa 1 lira dahi kredi kullanmadıklarının altını çizdi.

ORGANİK GÜBRE ÜRETİMİNE TÜBİTAK DESTEĞİ
Marmarabirlik'in Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle zeytin ağaçlarının verimini artırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak amacıyla hayata geçireceği "Organik Zeytin Gübresi Projesi"ne TÜBİTAK'tan onay çıktı. TÜBİTAK tarafından onaylanan 680 bin TL bütçeli, Zeytin Budama Atıkları ve Hayvan Gübresinden Üretilen Kompostun Gemlik Çeşidi Zeytin Ağaçlarının Verim ve Kalite Özellikleri Üzerine Etkisinin Farklı Sulama Programları Altında Belirlenmesi adlı Organik Zeytin Gübresi Projesi, Prof. Dr. Haluk Başar'ın danışmanlığında yürütülecek. Proje, zeytin ağaçlarından alınan verimi artırırken, üretim maliyetlerini de azaltacak.Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 3 yıl süreli projenin tamamlanmasının ardından organik gübre üretim tesisi kurularak seri üretime geçileceğini dile getirdi.

22 BİN TON ÜRÜN ALINDI
Başkan Asa, 2016-2017 kampanya döneminde geçtiğimiz 22 Ekim'den bugüne kadar 101 milyon TL ürün bedeli karşılığında 22 bin ton ürün alımı gerçekleştirildiğini kaydetti. Öte yandan bugüne kadar ürün teslimatı yapan üreticilere ise daha önce açıklanan takvime göre ödeme yapılacağını kaydeden Asa, "Kampanya kapsamında 12.4 milyon TL tutarındaki ilk ödeme 11 Kasım'da yapılmıştı. İkinci ödeme dilimi olan 32.3 milyon TL tutarındaki ödemeyi de önceki gün gerçekleştirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmarabirlik’ten üreticiye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN