Mobilyacılar işçi peşine düştü

MOSFED Başkanı Güleç, “Bugün mobilya sektörü olarak her yerde, İnegöl’de, Kayseri’de, Ankara’da, İstanbul’da işçi arıyoruz. 50 bin ek istihdam sağlayacağız” diye konuştu

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Mobilyacılar işçi peşine düştü
Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin istihdama son derece olumlu yansımaları olduğunu belirterek, "Bugün mobilya sektörü olarak her yerde, İnegöl'de, Kayseri'de, Ankara'da, İstanbul'da işçi arıyoruz" dedi.

'KDV İNDİRİMİ BASKIYI KALDIRDI'
Güleç, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörünün, yılın ilk yarısını yüzde 3,3'lük artış ve 2 milyar 139 milyon 190 bin dolarlık ihracatla kapattığını söyledi. Sektörün en önemli pazarlarındaki sorunların devam ettiğini, buna rağmen iyi bir performans sergilediklerini belirten Güleç, "Irak, Libya, İran, Rusya, gerek bunların kendi içindeki karışıklıklar gerekse ekonomik sorunlarla mücadele etmelerine rağmen, biz birlik olarak bir strateji değişikliği yap- tık ve 2016 yılından beri uyguluyoruz. Pazarı dünya olarak kabul ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize çok önemli bir öğüdü vardı; 'Dünyada tokalaşmadığınız iş ortağı, müş- teri, iş adamı ve adım atılmadık yer bırakmayacaksınız.' Dolayısıyla bütün dünyayı dolaştık." diye konuştu. KDV indiriminin mobilya sektörüne son derece olumlu yansıdığını söyleyen Güleç, sektörün önünün açıldığını ve kayıt dışılığın önlendiğini belirtti. İndirim sayesinde hem devletin hem üreticinin hem de tüketicinin kazandığını vurgulayan Güleç, şöyle devam etti: "KDV bir maliyet gibi üzerimize gelmeye başlamıştı. Bu indirim, katma değerli ihracatımızın önünü açtı. Çünkü çok durgun zamanlarda fiyat baskısı altında fiyat verirsin yabancıya. Fiyat baskısı altında fiyat vermemen için işlerin iyi olması gerekiyor. Buna çok faydası oldu. Mobilya sektörünün iç pazardaki cirosu yüzde 40'tan fazla arttı, özellikle şubat ayından hazirana kadar olan süreçte. Tabi ramazan biraz durgun geçti ama eylül ayına kadar daha hızlı olur."

20 BİN CİVARINDA EK İSTİHDAM
KDV indiriminin, istihdam açısından da çok faydalı olduğuna dikkati çeken Güleç, şunları kaydetti: "Kesinlikle faydası oldu. Bütün üreticilerimiz işçi arıyor. Bugün mobilya sektörü olarak her yerde, İnegöl'de, Kayseri'de, Ankara'da, İstanbul'da işçi arıyoruz. İki türlü işçi aramaya başladık; birincisi tabii ki nitelikli iş gücü. Tasarımcılar, mühendisler bizim için önemli ama okulunu bitirmiş sıfır işçi de bizim için önemli. Bunlar da zaten destekler sayesinde mobilya sektöründe istihdam edilmeye başlandı. KDV indirimi devam ederse yıl sonuna kadar 50 bin ek istihdam sağlamış olacağız. Çünkü biz dolaylı olarak 500 bin kişi çalıştırıyoruz, direkt olarak da 300 bine yakın insan çalıştırıyoruz. Yıl sonuna kadar KDV'nin yüzde 8'de devamıyla beraber, 50 bin ek istihdam sağlayacağız. Şu anda tahmin ediyorum 18-20 bin civarında ek istihdam oldu. Yıl sonuna kadar kalanını tamamlarız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyacılar işçi peşine düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN