Kahramanların ismi 107 tonluk anıtla ölümsüzleşti

Bursa demokrasi şehitlerini unutmadı. 15 Temmuz’da vatanı için canlarını düşünmeden feda eden 250 şehidin ismi 107 tonluk bir anıtla ölümsüzleştirildi

Giriş Tarihi: 16.7.2017
Kahramanların ismi 107 tonluk anıtla ölümsüzleşti
Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu BTSO tarafından 250 şehidin isimlerinin kazındığı devasa boyuttaki tek bir taş parçasından tasarlanan anıtın açılışı BTSO 15 Temmuz Şehitleri Mesleki Eğitim ve Öğretim Külliyesi'nde gerçekleştirildi. 8 metre genişlik ve 5 metre yüksekliğe ulaşan anıtın açılış töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 15 Temmuz 2016'da milletin iradesini ve devletin geleceğini hedef alarak kalleşçe hazırlanan eylem planlarının en hainlerinden birine tanık olduklarını söyledi.

ANITSAL MÜCADELE
Başkan Burkay, hain terör örgütü FETÖ'nün şeytani emellerle devleti ele geçirme planına Türk milletinin kanı ve canıyla izin vermediğini vurguladı. Başkan Burkay, "İşte o uzun ve karanlık gecede ellerine sadece şanlı bayrağımızı alan kardeşlerimiz abdestlerini alarak ve sevdikleriyle helalleşerek meydanlara çıktılar. 'Vatan sevgisi imandandır' şuuruyla silahların, tankların, uçakların karşısında adeta birer anıt gibi dikildiler. Kahraman milletimiz, Çanakkale'deki ve Kurtuluş Savaşı'ndaki eşsiz ruhu yeniden ortaya koydu. Bu onurlu rütbeyi kıyamete kadar taşıyacak olan şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum" dedi.

SEMBOL OLACAK
Burkay, 15 Temmuz'un ardından ismini değiştirdikleri Yeniceabat Mesleki Eğitim Kampusu'nda yer alan okul, yurt ve konferans salonlarına 15 Temmuz şehitleri Ömer Halisdemir, Abdullah Tayyip Olçok, Erol Olçok, Halil Kantarcı, Prof. Dr. İlhan Varank, Türkan Türkmen Tekin ve Mustafa Cambaz'ın isimlerini verdiklerini hatırlattı. 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nı tek bir özel mermer bloktan yaptıklarını ifade eden Burkay, "Bu özel anıt, şehitlerimizin büyük fedakarlığının gelecek kuşaklara bir ders gibi aktarılabilmesinin sembolü olacak" diye konuştu.

TERÖRİST BİR GİRİŞİMDİ
Bursa Valisi İzzettin Küçük, 15 Temmuz'un darbeden ziyade bir terörist girişim olduğunu ifade ederek, "15 Temmuz gibi önemli tarihi anlar anıtlar ve eserlerle gelecek nesillere aktarılmalı ve hatırlanmalıdır" diye konuştu.

HAİNLER TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖMÜLDÜ
Anıt'ın açılış törenine katılan Bursa Milletvekili Efkan Ala, "15 Temmuz demokrasinin korunduğu bir tarihtir. Hainler, ordumuzun o elbiselerini giyerek milletimize saldırdı. Bu kadar alçaklığı milletimiz tarihinde görmüş değil. Milletimizin mücadelesiyle hainler, tarihin çöplüğüne gömüldüler. Bu milletin dik duruşunu yok edemeyecek" dedi.

HALKIMIZ BİR TARİH YAZDI
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "O gün hepimiz meydanlara koştuk. Hainlerin 40 yıldır yaptığı plan, birkaç saat içinde tersine çevrildi. Türk halkı büyük bir tarih yazdı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanların ismi 107 tonluk anıtla ölümsüzleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN