Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa 21’inci sıraya yükseldi

Uluslararası ‘Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler’in ilk 6 aylık sonuçları açıklandı. 21’nci sırada yer bulan Bursa, ilk 100’ün içerisindeki tek Türk şehri oldu. Belediye Başkanı Altepe, ABD, Hollanda ve İngiltere’yi yakalamayı başardıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 6.8.2017
Bursa 21’inci sıraya yükseldi
Dünya genelinde binlerce kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl 'Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler' listesi oluşturan uluslararası derecelendirme kuruluşu Numbeo'nun geçen yılki listesine 28'nci sıradan giren Bursa, 2017 yılının ilk 6 ayı ortalamasında 21'nci sırada yer aldı. 6 binin üzerinde kentin kıyaslandığı listenin ilk 100 sırasındaki tek Türk Şehri olan Bursa, birçok önemli Dünya kentini geride bırakarak, ABD, İngiltere, Avustralya, Hollanda ve Yeni Zelanda gibi şehirlerin hemen arkasında yer aldı.

'BU TÜR BAŞARILARA ALIŞIYORUZ'
Tarihi ve kültürel miras alanında yapılan yatırımlarla Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasını sağladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı , kente kazandırılan yeni stadyumun da hem Avrupa'nın en prestijli mimarlık ödülünü aldığını, hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterildiğini hatırlattı.

'KALİTEYİ GELİŞİMLE YAKALADIK'
Altepe" Son yıllarda Bursa olarak bu tür Uluslararası başarılara alışmaya başladık. Hatırlanacağı gibi, İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında yer aldı. Diğer yandan Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından '2017 Avrupa Yeşil Başkenti' unvanına aday şehirlerarasına girdi. Dünya genelinde bu yıl 6 Bin 628 kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl 'Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler' listesi oluşturan Numbeo'nun geçtiğimiz yılki listesine 28'inci sıradan giren Bursamız, bu yılın ilk 6 ayını baz alan listede 21'nci sıraya yükselerek. Kalitesini bir kez daha tescillemiş oldu" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ve dünyaya örnek yatırımlarla Bursa'nın bundan sonra daha da fazla dünya gündeminde yer alacağını belirterek, son sıralamada 7 basamak daha yükselen Bursa'nın yaşanabilir çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ettiğini ifade etti. Yayınlanan listeye göre Bursa'nın Türkiye'nin yaşam kalitesi en yüksek şehri olduğunun bir kez daha tescillendiğini ve son listede başka bir şehrin bulunmadığını vurgulayan Başkan Altepe, "5 yıl önce Türkiye'de birinci, dünyada da 48'nci ilan edilmiştik. Yapılan son çalışmayla beraber 2017'nin 6 ayında Bursa, dünyada 21'nci sıraya yükseldi. Bu kaliteyi gösterdiğimiz gelişimle yakaladık" dedi. Başkan Altepe, 2017 yılı çalışmasına göre Bursa'nın önünde sırasıyla Yeni Zelanda, Avustralya, ABD, Hollanda ve İngiltere şehirlerinin bulunduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa 21’inci sıraya yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN