Türkiye'nin en iyi haber sitesi

700 yıllık Cumalıkızık geleceğe taşınıyor

Dünya miras listesinde yer alan Osmanlı kırsal ve sivil mimarisinin ilk örneği Cumalıkızık, Yıldırım Belediyesi öncülüğünde yapılan restorasyon çalışmasıyla ayağa kalkıyor

Giriş Tarihi: 13.8.2017
700 yıllık Cumalıkızık geleceğe taşınıyor
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Osmanlı'nın kırsal mimarisinin eşsiz örneklerinden 700 yıllık Cumalıkızık'ta, Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı ile birlikte tarihi köydeki restorasyon çalışmalarında artık sona yaklaşıldı. Cumalıkızık Hamamı ve 3. bölgedeki yapılar, Yıldırım Belediyesi ve Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın ortaklaşa imzaladığı protokolle aslına uygun olarak tarihî dokuya zarar verilmeden yeniden yapılıyor. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Bursa'nın dünyaya açılan kapısı Cumalıkızık'ta sona yaklaşılan restorasyon çalışmalarını inceledi.

SİVİL MİMARİNİN İLK ÖRNEĞİ
Başkan Edebali, "Osmanlı kırsal ve sivil mimarisinin ilk örneklerinden olan Cumalıkızık'ta yürüttüğümüz çalışmalarda artık sona yaklaştık. Tarihi Cumalıkızık Hamamı ve 3. bölgede bulunan 2794 Ada 26, 45, 46, 47, 48, 49 ve 84 parsellerinde restorasyon uygulamalarımızla tarihimizi yeniden ayağa kaldırıyoruz" dedi. Cumalıkızık'ın Yıldırım için ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Edebali, "Yıldırım'ın dünyaya açılan penceresi olan Cumalıkızık'ın bizim için ayrı bir önemi var. Yıldırım'ı dünyaya tanıtan tarihe ayna tutan bu eşsiz yerimizin gözettiği tarihi değerin bilinciyle gelecek nesillere taşımaya gayret gösteriyoruz" diye konuştu. Edebali, "Dünya mirasları olan Cumalıkızık, Yeşil Külliyesi ve Yıldırım Külliyesi'nin ilçemizde bulunması şehrimizin zenginliğinin delilidir. Mirasımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
700 yıllık Cumalıkızık geleceğe taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN