Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 'dünya diyabet günü' etkinliği

Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında, Cumhuriyet Meydanı'nda ücretsiz parmak ucu kan şekeri ve kan basıncı ölçümleri yaptı.

Giriş Tarihi: 15.11.2017 16:22
Kırıkkale'de 'dünya diyabet günü' etkinliği

Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri, ücretsiz parmak ucu kan şekeri ve kan basıncı ölçümleri yaparak toplum taraması yaptı. Bu tarama sırasıda diyabet ve hipertansiyon tespit edilen hastalar, hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgilendirilip ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Etkinliğine Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kırıkakale Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı veİç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şenay Arıkan Durmaz, gebelik diyabeti hakkında bilgiler verdi. Kadınlarda gebeliğin 20'nci haftasından sonra ortaya çıkan bir diyabet tipi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Durma, şöyle dedi:
"Gebelik diyabetinin tanısı gecikir ve optimal şartlarda tedavi edilmez ise hem anne hem de çocuk açısından bazı önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Annede bebeğin etrafını saran sıvı miktarında artış (polihidroamniyoz), hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonu ve sezaryen sıklığında artış, gebelik diyabeti gelişme riskinde artış gibi sağlık sorunları gözlenebilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırıkkale'de 'dünya diyabet günü' etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN