Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lapseki'de Altın Madeni Bilgilendirme toplantısı

'nin Lapseki ilçesinde faaliyet gösterecek olan altın madeninin teknik çalışma ve sosyal etkileri üzerine bilgilendirme semineri düzenlendi.

Giriş Tarihi: 15.11.2017 10:57
Lapseki'de Altın Madeni Bilgilendirme toplantısı

Lapseki Sahil Sosyal Tesisleri Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çardak Belde Belediye Başkanı Basri Ulaş, Umurbey Belde Belediye Başkanı Sami Yavaş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Hasan Kara, İlçe Özel İdare Müdürü Ahmet Alkan, siyasi pari temsilcileri, il genel meclis üyeleri, idari amirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

yetkilileri tarafından proje hakkında bilgi paylaşımında bulunduğu toplantıda katılımcıların altın madenciliği hakkındaki soruları cevaplandı. Yüksek Kimya Mühendisi Hayri Öğüt'ün ve TÜMAD yetkililerinin yaptığı sunumda çevreye ve insana saygılı, ekonomik ve sosyal kalkınmanın çevre koruma ile birleştiği sürdürülebilir madencilik prensipleri doğrultusunda yılda 1,2 ton olmak üzere toplamda 10 yılda 12 ton altın üretileceği bildirildi. Bu süre boyunca bölge ve ülke ekonomisine katkılar sağlayacak altın madeninin ekonomiye 475 Milyon lira yatırım ve 2 Milyar lira katma değer sağlayacağı belirtildi. İşletme Müdürü Maden Yüksek Mühendisi Çağrı Ökten ise madenin kimyasal artıma, susuzlaştırma ve geçirimsiz katı atık depolama alanı ile dünyada en yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı nadir madenlerden biri olduğunu vurguladı. Ayrıca madencilik yapılacak bölgenin madencilik faaliyeti başlamadan önce hava, su, toprak, hayvan ve bitkisel yapısının incelendiği ve bu yapının madencilik faaliyeti devam ederken rehabilitasyon çalışmalarıyla korunacağı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lapseki'de Altın Madeni Bilgilendirme toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN