Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk şirketi haritasını genişletti

’nin en büyük süt ve kuruluşlarından Teksüt, yeni yıla ihracatını arttırarak başladığını açıkladı. Ürün gönderdiği ülke sayısını 9’dan 14’e çıkaran Teksüt, 2017’nin ikinci yarısında eklenen Katar ve Ürdün’den sonra , Somali ve Moritanya’ya da yapmaya başladı.

Giriş Tarihi: 10.1.2018 17:37
Türk süt ürünleri şirketi ihracat haritasını genişletti

Türkiye'nin en köklü süt ve süt ürünleri kuruluşu olarak faaliyet gösteren Teksüt, ihracat açısından verimli bir yılı geride bıraktığını duyurdu. Şirket açıklamasına göre 2017'ye girerken ihracat ağına Tayvan'ı ekleyen ve ülke sayısını dokuza yükselten Teksüt, 2018'e girerken ülke sayısını yüzde 50 arttırarak 14'e çıkardı.

Açıklamaya göre 2018 başı itibarıyla Suudi Arabistan, Somali ve Moritanya, Teksüt'ün ihracat haritasına dahil oldu. Teksüt'ün ihracat haritası böylece şu ülkelerden oluştu: Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan, Kosova, Libya, Kuveyt, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Türkmenistan, Katar, Ürdün, Suudi Arabistan, Somali ve Moritanya.

Bu ülkelere başta beyaz peynir olmak üzere kaşar, krem, labne, lor ve sürülebilir beyaz peynir, koyun peyniri, süzme peynir, çubuk, misket, hellim, tulum peyniri ve tereyağı gibi en az 15 çeşit süt ürünü ihraç ediliyor. "Ülke sayısıyla birlikte bu ülkelerdeki hacmimizi de arttırmak istiyoruz" açıklamasını yapan Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, "İlk aşamada ciromuzun en az yüzde 10'unu ihracattan elde etmeyi hedefliyoruz" dedi.

"ORTADOĞU'YU ÖNEMSİYORUZ"

Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında Türkiye açısından önemli fırsatların bulunduğuna dikkat çeken Arınık, "Bölge karışık gibi görünmekle birlikte buradaki ülkelerde yoğun nüfus ve kaliteli ürünlere yönelik arayış söz konusu. Dolayısıyla Teksüt olarak 2017'de bu bölgelere yoğunlaştık ve yoğunlaşmaya devam edeceğiz" bilgisini paylaştı.

"TÜRK SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İYİ İŞLER YAPIYOR"

Türkiye süt ürünleri sektörünün son derece kaliteli işlere imza attığını ve çarpıcı gelişme içinde olduğunu aktaran Arınık, "Süt üretimi son 5 yıl içinde 12 milyon tondan 19 milyon tona çıktı. Ürün çeşitliliği giderek artıyor.

İçeride olduğu gibi dışarıda ve özellikle de yakın coğrafyalarda daha sağlıklı toplumlar için süt ve süt ürünleri tüketimini arttırmalıyız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk süt ürünleri şirketi ihracat haritasını genişletti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN