Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SSK - SGK Ne zaman emekli olurum uygulaması

Giriş Tarihi: 10.4.2015 02:32 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 13:06
SSK - SGK Ne zaman emekli olurum uygulaması

Emeklilik işlemlerinizi internet üzerinden ne zaman emekli olurum uygulamalarını kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Tüm kurumlar için yapılabilen ne zaman emekli olurum uygulamaları hakkında detaylı bilgiyi ve ne zaman emekli olurum uygulamalarının nasıl kullanıldığını haberimizden öğrenebilirsiniz.

Hayatlarının belli bir süresini çalışarak geçiren vatandaşlar çalışma hayatları bittikleri zaman rahat bir yaşlılık dönemi geçirebilmek için emekli olmak ister. Vatandaşlar belli yaşlara geldikten sonra çalışma hayatlarını sonlandırırlar ve hayatlarını devam ettirebilmek için emekli olmalıdırlar. Emekli olabilen vatandaşların çalışma hayatı bittiği zaman emekli olurlar ve emekli maaşı sayesinde rahat bir yaşlılık dönemi geçirebilirler. Vatandaşların emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İş hayatını sürdüren vatandaşlar çalıştıkları işe göre bazı kurumlara bağlı şekilde çalışabilirler. Bağlı oldukları kurumlara her ay düzenli olarak prim veya sigorta yatırmaktadırlar. SSK kurumuna bağlı olan vatandaşların sigortalarını çalıştıkları iş yeri yatırmaktadır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?- SGK UYGULAMASI

SORUN, NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞINIZI ÖĞRENİN

BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan vatandaşlar da primlerini kendileri ödemektedirler. Vatandaşlar bu yatırılan primler ve sigortalar sayesinde emekli olabilirler. Emekli olabilmek için bu yatırılan prim ve sigortaların tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşın emekli olabilmesi için emeklilik yaşının gelmiş olması gerekmektedir. Primlerini tamamlayan ve emeklilik yaşı gelmiş olan vatandaşlar bağlı oldukları kurum tarafından emekli olabilirler ve bağlı oldukları kurum tarafından emekli maaşı alabilirler. Vatandaşlar bu emekli maaşı sayesinde çalışma hayatları bittiği zaman rahat bir yaşlılık dönemi geçirebilir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları tek bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu kurulduktan sonra vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı şekilde çalışmaktadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı şekilde çalışan vatandaşlar primlerini ve sigortalarını Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmaktadır. Bu yatırılan primler ve sigortalar sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı şekilde çalışan vatandaşların Hastane ve kaza masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Ayrıca yatırılan primler ve sigortalar tamamlandığı zaman vatandaşı Sosyal Güvenlik Kurumu emekli yapmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan vatandaşlar sigorta ve emeklilik ile ilgili tüm işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumundan yapabilmektedir. Ülkemizde internet uygulamasını en iyi kullanan kurumlardan bir tanesi Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumu altında çalışan vatandaşlar için çeşitli uygulamalar ve hesaplama programları geliştirmiştir. Vatandaşlar bu uygulamalar ile bazı işlemlerini halledebildiği gibi emeklilik hakkında da bazı bilgilere ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun geliştirdiği uygulamalardan bir tanesi de ne zaman emekli olurum uygulamasıdır. Vatandaşlar Ne zaman emekli olurum uygulaması ile çalışırken emekli olabilecekleri tarihi öğrenebilir. Vatandaşlar bu uygulamaya bazı emeklilik ve sigorta bilgilerini girerek hesaplama işlemini tamamlayabilirler. Hesaplama işlemi için gerekli olan bilgilerden bazıları; SSK prim ödenen gün sayısı, sigortalı olarak hizmete başladığı gün, sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı gibi bilgileri hesaplama programına girmeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ne zaman emekli olurum uygulamasını her kurum için farklı şekillerde geliştirmiştir. Yani SSK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı kurumları için farklı ne zaman emekli olurum uygulamaları bulunmaktadır.

SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar emeklilik tarihini öğrenebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun SSK için geliştirmiş olduğu ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk olarak kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Cinsiyetinizi, doğum tarihinizi ve hizmete başlangıç tarihinizi gün, ay ve yıl olarak girdikten sonra sağ tarafta bulunan maluliyet ve erken yaşlanma durumunuz varsa seçmelisiniz. Alt tarafta bulunan SSK prim ödenen gün sayısı, diğer kurumlarda çalıştığınız gün sayısı, fiili gün sayınız, yurtdışında çalıştığınız gün sayısı ve 3600 günün doldurulduğu tarihi gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Tüm bu bilgileri sisteme girdikten sonra emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan vatandaşlar emeklilik tarihini öğrenebilmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun BAĞ-KUR için geliştirmiş olduğu ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdırlar. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk olarak emeklilik bilgileri bölümünde emeklilik türü, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Özel durum bilgilerinde maluliyet durumunuz var ise derecesi ile ve erken yaşlanma durumunuz var ise bunu seçeneklerde belirtmelisiniz. Bu işlemlerin ardında BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan vatandaşlar emeklilik tarihini öğrenebilir.

Emekli sandığı kurumuna bağlı olan vatandaşlar emeklilik tarihini öğrenebilmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun emekli sandığı kurumu için geliştirmiş olduğu ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra doğum tarihi ve cinsiyet bilgileri girildikten sonra hizmete başlangıç ve bitiş tarihini sisteme girmelidir. Son olarak hizmet türünü de seçtikten sonra BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan vatandaşlar emeklilik tarihini hesaplayabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK - SGK Ne zaman emekli olurum uygulaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN