Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memura ilave 1 Derece Ne Zaman Uygulanacak?

Giriş Tarihi: 22.10.2015 11:05 Güncelleme Tarihi: 22.10.2015 11:26
Memura ilave 1 Derece Ne Zaman Uygulanacak?

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşmede, 15 Ocak 2005 tarihinde sonra göreve başlayan kamu görevlilerinin emekli keseneğine esas dereceleri ile kazanılmış hak aylık derecelerinin 1 derece yükseltilmesi kararı da yer aldı.

İlave derece verilmesine ilişkin düzenleme, 15 Ocak 2016 tarihinde görevde bulunan (aylıksız izinde olanlar dahil) ve daha önce ilave derece ilerlemesine ilişkin düzenleme hükümlerinden yararlanmamış olanların; emekli keseneklerine esas aylıkları ile kazanılmış hak aylıklarının bir defaya mahsus olmak üzere öğrenim durumlarına bakılmaksızın ve kadro şartı aranmaksızın bir üst derecenin aynı kademesine getirilmesine imkan veriyor.

1 derece yükselmesi maaşları ne zaman etkileyecek?

Kamu görevlilerinin emekli keseneklerine esas aylıklarının ve/veya kazanılmış hak aylıklarının bir üst dereceye yükselmesi, ilgililerin aylık ücretlerinde değişikliğe neden olacak.

Emekli keseneğine esas aylığın yükselmesi, aylık maaştan kesilecek prim miktarını artıcağı için aylık net maaşlarda azalmaya neden olurken, kazanılmış hak aylık derecesindeki yükselme, ilgili personelin derece ve kadro durumuna göre değişecek olmakla birlikte; gösterge, ek gösterge, ek ödeme, zam ve tazminat gibi maaş unsurlarından birinde ya da bir kaçında artışa neden olabilecek.1 derece verilmesinin maaşı ne kadar artıracağı konusundaki yazımız için tıklayınız …

İlave 1 derece hükmü, 15 Ocak 2016 Cuma günü itibariyle görevde olanlar ve o gün mesai saati bitimine kadar göreve başlayacak olanlar hakkında uygulanacaktır. Bu nedenle, ilgililere ilave derece verilmesi işlemi en erken 15 Ocak 2016 tarihinde yapılabileceğinden, bu tarih itibariyle maaşlar alınmış olacağından, 1 derece yükselmesinin ilk etkisi 15 Şubat 2016 maaşında görülecek. Derece yükselmesinden dolayı, Ocak ayına ilişkin herhangi bir fark ödemesi de söz konusu olmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memura ilave 1 Derece Ne Zaman Uygulanacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN