Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torba yasası ile erken emekliliğin nasıl olacağı en çok merak edilen konular arasında. , erken emekliliğin nasıl olacağıyla ilgili açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 30.10.2015 10:29
Erken emeklilik şartları nelerdir?

20 milyondan fazla insanın hayatını kolaylaştıracak nitelikte olan Torba Yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yasadan yararlanacak olan insanlar arasında emekliler de bulunmaktadır. Bu yasaya göre, çalışan emeklilerden veya kendi işini yapan Bağ- Kur emeklilerinden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile ilgili borçlar da yapılandırma kapsamına alındı.

Bu sayede milyonlarca emekliyi güç duruma düşüren bu borçların faizleri ve gecikme cezaları silinecek. Ayrıca ana para yeniden yapılandırılıp taksit imkanı sağlanacak.

Emekliler, eğer bir işyerinde çalışıyorlar ise Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi işveren tarafından ödenmektedir. Ama eğer emekli kendine ait bir işyeri açarsa bu defa yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından karşılanmaktadır. Emeklilerin birçoğu bu faaliyetlerini gerekli birimlere bildirmediği yada bildirmeyi unuttuğu için kurum geriye doğru borç çıkartmaktadır. Bu yasa sayesinde bu borçları biriken emekliler artık rahatlayacak. Büyük çoğunluğu küçük esnaf olan bu emekliler borçlarını 18 taksit imkanı ile ödeyebilecekler. Taksitler, iki ayda bir ödemelerle 36 aylık vade şeklinde tasarlanmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken emeklilik şartları nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN