Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 aylık

3 aylık maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Giriş Tarihi: 6.11.2015 11:36
SGK 3 aylık maaş sorgulama

Türkiye'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta sistemlerinin yönetimi ve vatandaşlara sigorta hizmetleri sunulması sağlanıyor. Günümüz modern Türkiye'sinde her vatandaş daha yüksek bir refah seviyesinde yaşlılık geçirebilmek için en yoğun şekilde yaşamının büyük bir kısmını çalışarak geçirmektedir. Vatandaşlar bağlı bulundukları sigorta kolu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte olan emeklilik şartlarını tamamlamaları halinde emeklilik talebinde bulunarak, emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor.

Tüm sigortalı çalışma yaşantıları boyunca vatandaşlar emekliliklerinin ne zaman olacağı ve hangi şartlarda olacağı gibi konuları fazlası ile merak eder. Bu neden ile de günümüzde zaten gelişen internet teknolojisini en aktif şekilde kullanmakta olan devlet kurumlarının başında gelen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dijital platformda emekli maaşı sorgulama hizmetleri sunuluyor. Emekliliğini alan ve emekli maaşı almaya başlayan vatandaşlara yönelik olarak gelişen internet teknolojisi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan emekli maaşı sorgulama hizmeti vatandaşlar tarafından en yoğun ve en sık şekilde kullanılmakta olan online hizmetlerinin başında geliyor.

Dijital platformda yer alan online Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sayfasındaki online hizmetler kategorisinden erişim sağlanabilen E-SGM uygulaması üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Bu işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun E-SGM uygulaması üzerinde şifresiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Emekli maaşı sorgulama işlemi için vatandaşların E-SGM uygulaması üzerinde 'T.C. kimlik numarası', 'il', 'doğum yılı' ve 'cilt numarası' bilgilerini eksiksiz ve doğu olarak girmeleri gerekiyor. Daha sonra sistem içerisinde emekli maaşı sorgulama işlemi için 'Emekli Aylık Bilgisi' seçeneğinin alt kategorisinde emekli olunan sigorta koluna göre 'Emekli Aylık Bilgisi 4A', 'Emekli Aylık Bilgisi 4B' ve 'Emekli Aylık Bilgisi 4C' seçeneklerinden birisini tıklayarak tüm emeklilik bilgilerine de erişim sağlayabilme imkanı bulunuyor.

Emekli maaşı hesaplama işlemi için bu ekranda 'T.C. kimlik numarası', 'SSK sicil numarası', 'baba ad��', 'nüfus il' ve 'doğum tarihi' bilgilerinin girilmesi ile sorgula butonundan hesaplama yapılabiliyor. Böylelikle de emeklilik döneminde ne kadar emekli maaşı alınacağı Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kendi sistemlerindeki bilgiler üzerinden emekli maaşı hesaplama işlemi ile otomatik yapılan hesaplama ile öğrenilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK 3 aylık maaş sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN