Hükmün açıklaması kararı verilenler devlet memuru olabilir mi?

Mahkemelerden hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik kararı verilenler bu yazıya dikkat!

Giriş Tarihi: 13.2.2019 14:34 Güncelleme Tarihi: 14.2.2019 17:43
Hükmün açıklaması kararı verilenler devlet memuru olabilir mi?

OKURDAN GELEN SORU

Bir suçtan dolayı 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırıldım. Ancak hakkımda 3 yıl hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik kararı verildi.Devlet memuru olabilir miyim?

MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak genel ve özel şartların düzenlendiği 48/A5 maddesinde; "Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar,Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık,dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, ediminifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak..."hükmü yer almaktadır.

Bahse geçen hükümden de anlaşılacağı üzere, memuriyete engel olan nitelikli suçlar tek tek sayılmış, cezanın süresine ve niteliğine (hapis cezası veya adli para cezası olup olmadığına) bakılmaksızın mezkûr maddede sayılan suçlardan mahkûm olanların olamayacakları, bunların dışında mahkûmiyete ilişkin asgari süre belirlenerek (kasten işlenen bir suç nedeniyle bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasıyla mahkûm olmamak) bu süre ve üzerinde mahkûm olmanın da yine memur olarak atanmaya engel olacağı belirtilmiştir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hükmün açıklaması kararı verilenler devlet memuru olabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN