yanıtlıyor! Üçüncü derecede çalışan memurlar dikkat!

memuru kadrosunda üçüncü derecenin beşinci kademesinde kazanılmış hak aylığı ile çalışmakta olan memurun , 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 37 nci maddesi doğrultusunda ilave derece yükselmesinden yararlanarak kazanılmış hak aylık derece ve kademesinin ikinci derecenin ikinci kademesine yükseltilmesi mümkün mü? açıklıyor.

Giriş Tarihi: 12.6.2019 16:04 Güncelleme Tarihi: 13.6.2019 16:12
Sabah Memurlar yanıtlıyor! Üçüncü derecede çalışan memurlar dikkat!

SORU: Bir belediyede zabıta memuru kadrosunda çalışmaktayım. Üçüncü derecenin beşinci kademesinde kazanılmış hak aylığı ile çalışmaktayım. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 37 nci maddesine göre ilave derece yükselmesinden yararlanarak kazanılmış hak aylık derece ve kademesinin ikinci derecenin ikinci kademesine yükseltilmesi mümkün mü?

MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Tesis edilen sınıflar" başlıklı 36 ncı maddesinin (A) fıkrasında memurların öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeleri belirlenmiş olup, söz konusu listeye göre liseyi bitiren memurlar memuriyete on üçüncü derecenin üçüncü kademesinden girmekte olup, üçüncü dereceye kadar yükselebilmektedirler.

Diğer yandan, mezkur Kanunun "Yükselinebilecek derecenin üstünde bir dereceye yükselme" başlıklı 37 nci maddesinde? "Bu kanun hükümlerine göre öğrenim durumları, hizmet sınıfları ve görev unvanları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan ve son sekiz yıllık süre içinde herhangi bir disiplin cezası almayanların kazanılmış hak aylıkları kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükseltilir." hükmüne yer verilmiş olup, mezkur hükümden faydalanabilmek için memurun öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve görev unvanı itibariyle azami yükselebileceği derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanmış olması ve son sekiz yıllık süre içinde herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.

Öte yandan, mezkur Kanunun "Derece değişikliğinde aylığa hak kazanma" başlıklı 167 nci maddesinde ise; "Derece yükselmesinde veya daha aşağı derecelere atamada memur, yükseldiği veya atandığı derecenin görevine başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde? zabıta memuru kadrosunda üçüncü derecenin beşinci kademesinde kazanılmış hak aylığı ile çalışmakta olan memurun, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 37 nci maddesinden yararlanması halinde, mezkur Kanunun 167 nci maddesi kapsamında ikinci derecenin ikinci kademesine yükseltilebileceği değerlendirilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar yanıtlıyor! Üçüncü derecede çalışan memurlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN