açıklıyor: Kamu kurumlarında 4/B'li çalışan Kimya Mühendisleri dikkat!

657 sayılı Kanunun 4/B maddesine tabi sözleşmeli personel olarak görev yapan kimya mühendislerinin 6269 sayılı Kimyagerlik ve Kanunu çerçevesinde mesleğini serbest olarak icra etmeleri mümkün mü? 4/Bli çalışan kimya mühendisleri için önemli bir hususu açıklıyor.

Giriş Tarihi: 18.6.2019 11:18
Sabah Memurlar açıklıyor: Kamu kurumlarında 4/B'li çalışan Kimya Mühendisleri dikkat!

657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (B) bendi kapsamında çalıştırılan sözleşmeli personel hakkında uygulanan 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ekinde yayımlanan "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"ın 8 inci maddesinde, " Sözleşme ile çalıştırılan personel dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamaz (Avukat, dava vekili, günün veya haftanın belirli saatlerinde çalıştırılacak hekim ve
uzman hekim, ilçe ve bucak belediyelerinde çalıştırılacak teknik personel ve 657 sayılı Kanunun Ek geçici 12 ve 13 üncü maddelerinde sayılan personel ile yurt dışındaki Enformasyon Merkezlerinde görevlendirilecek editörler hariç)." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 15/2/1954 tarihli ve 6269 sayılı Kimyagerlik ve Kimya Mühendisliği Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinde, "1 inci maddede yazılı unvanları almış olanlardan Devlet ve müesseseleriyle yarı resmi teşekküllerde vazife almış olanlar mesai saatleri dışında mesleki sahada serbest çalışabilirler." hükmü yer almaktadır.

Mezkur Karar'da sözleşmeli personelin yapabileceği kazanç getirici faaliyetler tek tek sayılmış olup, kimya mühendislerine ilişkin bir hükme yer verilmemiştir. Ancak kanunla getirilen bir hakkın Bakanlar Kurulu kararı ile engellenemeyeceği idare hukukunun bilinen ilkelerindendir.

Bu itibarla, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli çalışan mühendislerin mesai saatleri dışında olmak kaydıyla mesleğini serbest olarak icra edebileceği değerlendirilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar açıklıyor: Kamu kurumlarında 4/B'li çalışan Kimya Mühendisleri dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN