Sabah memurlar: Coronavirüse yakalanan bir işçinin sözleşmesi feshedilir mi?

salgını nedeniyle küresel anlamda birçok işveren işçisini çıkarmak zorunda kaldı. Türkiye'de işten çıkarılma gibi durumların yaşanmaması adına önemli tedbir kararları alınmış ve işverenlerin işçilerini çıkarması yasaklanmıştı. İşçinin Covid-19 hastası olması nedeniyle işveren işçinin iş sözleşmesini feshedebilir mi? Sabah memurlar cevaplıyor

Giriş Tarihi: 25.6.2020 13:42 Son Güncelleme: 25.6.2020 16:04 ABONE OL
Sabah memurlar: Coronavirüse yakalanan bir işçinin sözleşmesi feshedilir mi?

Soru: Çalıştığımız işyerinde arkadaşımız covid-19 pozitif çıktı. İşveren işçiyi işten atabilir mi?

Cevap: İşverenin koruma ve gözetme borcunun genel hukuki dayanağı Borçlar Kanunu md. 417 ve bunu somutlaştıran 6331 sayılı Kanun düzenlemeleri, işverenin koruma ve gözetme yükümlülüğü kapsamında hasta olan bir işçiyi çalıştırmamasını gerektirmektedir. İşçinin hastalığının ileri boyuta vararak tedavi edilemeyecek duruma ulaştığı tespit edilirse işverenin fesih hakkı doğacaktır. Ancak bu durumda işverenin kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Covid-19 virüsünün işin görülmesi esnasında veya işyerinde bulaşıp bulaşmadığına göre ise işverenin sorumluluğuna gidilebilecektir. Ancak hastalığın kuluçka süresi vb. hususlar dikkate alındığında tespit oldukça güçtür.

Olaylar değerlendirilirken hastalanan kişinin aynı evde ve sosyal çevrede bulunduğu kişilerin kendisinden önce hastalanıp hastalanmadığı, aynı birimde çalışan iş arkadaşlarının tamamının veya büyük bir çoğunluğunun aynı tarihlerde hastalanıp hastalanmadığı gibi konular incelenecektir. Hastalık ile iş ve işyerini irtibatlandıran unsurların araştırılacaktır. Bu unsurların fazla olması halinde hastalanması, hastalık ile işyeri arasında kuvvetli bir bağlantı ortaya koyabilecektir.

İşte yasaların tanıdığı haklar! Annelere en az 10 bin 747 lira ödeniyor Son dakika: Selçuk Üniversitesi sürekli işçi alıyor! Selçuk Üniversitesi personel alımı başvuru şartları

ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah memurlar: Coronavirüse yakalanan bir işçinin sözleşmesi feshedilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA