Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ka.der ’Kadın-erkek Eşitliği’ Karnesini Açıkladı

Giriş Tarihi: 8.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Ka.der ’Kadın-erkek Eşitliği’ Karnesini Açıkladı
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) İl Temsilcisi Seher Yalçınkaya Çetin, Türkiye’nin ’temsilde kadın-erkek eşitliği’nde yine sınıfta kaldığını söyledi.
Çetin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, 8. kez Türkiye’nin ’Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği’ karnesini açıkladı. 8 yılda durumun değişmediğini, karar alma mekanizmalarında kadın oranının yerinde saydığını ifade eden Çetin, 535 milletvekilinin 77’si, 26 bakanın biri, 81 valinin ikisi, 25 müsteşarın biri, 30 büyükşehir belediye başkanının 3’ü, Yüksek Yargı Organı başkanlarının biri, 174 rektörün sadece 14’ünün kadın olduğunu belirterek, "Türkiye’de kadın, karar alınan hiçbir yerde var olamıyor, temsilde dahi şiddeti yaşıyor" dedi.
TBMM’de, yerel yönetimlerde, bürokraside, odalarda kadınların adeta yok sayıldığını, Anayasal bir suç işlendiğini ileri süren Çetin, "Anayasa’nın 10. maddesi, ’Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’ diyor. Ancak yıllar geçiyor, durum değişmiyor. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bir kez daha eşitlik mücadelesindeki kadınların seslerini duyurma çabalarının gölgesinde kalıyor" diye konuştu.
Türkiye’nin, 2015 yılı Haziran ayında genel seçimlerle TBMM’de yer alacak 550 milletvekilini seçeceğini hatırlatan Çetin, şöyle devam etti; "Nüfusun yüzde 50’sini oluşturan kadınların meclisteki temsilinin de yüzde 50 olması gerekiyor. Yüzde 14,39 olan kadın milletvekili oranı, kadınların seslerini duyurmalarını ve eşitlikçi yasalar çıkmasını engelliyor. Haziran 2015 seçimlerinde partilerin kadın ve erkek adayları eşit oranda göstermesi gerekir. Kadınlar siyasette aday olurken de seçildikten sonra da bir dizi engelle karşılaşıyor. Siyaseti erkek işi gören zihniyet, kadınları siyasal yaşamda yok saymaya devam ediyor, kadını siyasal yarışın dışında bırakıyor. Türkiye’nin 43 ilinde kadın milletvekili yok. 2015 genel seçimlerinde bu büyük demokrasi ayıbının giderilmesini bekliyoruz.”
KA.DER olarak, Türkiye’yi bir öğrenci gibi görüp 8 yıldır karne verdiklerini hatırlatan Çetin, "Yıllardır bir üst sınıfa geçmeyi başaramayan, bunun için gayret göstermeyen, okulumuzun Anayasası’nda belirtilen eşitlik ilkesine inatla karşı çıkan, belli bir cinsiyeti diğerinden üstün ve egemen gören, ayrımcılık yapmakta direnen bir öğrenciyle karşı karşıyayız. Öğrencimiz ‘başarısızlıkta’ dirense de biz ona ısrarla ‘evrensel değerleri, ayrımcılık yapmamayı, bir cinsiyeti diğerinden üstün görmemeyi’ öğretmek için mücadeleye devam edeceğiz. Öğrencimizin, 2015 genel seçimlerinde durumunu bir nebze de olsa düzeltme şansını kullanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
KA.DER Yerel Yönetimler Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer ise, şu anda TBMM’nin yüzde 86’sının erkek olduğunu dile getirerek, "Burada bir terslik, çarpıklık var. Yüzde 51 kadın seçmen adına kararları yüzde 86’lık erkek meclisi alıyor. Kadınlar için neyin doğru, neyin yanlış olduğuna erkekler karar veriyor. Bizim için neyin doğru, neyin yanlış olduğunu biz biliriz. Seçime 5 kala, 8 Mart Dünya Kadın Günü nedeniyle bir aradayız. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 51 kadın seçmen oyu gücümüzü kullanalım ve 11 Mersin milletvekilinin en az 5 tanesini kadın vekil olarak gönderelim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ka.der ’Kadın-erkek Eşitliği’ Karnesini Açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN