Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeş Şehir Hatai’den Başkan Can’a Ziyaret

Giriş Tarihi: 9.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Kardeş Şehir Hatai’den Başkan Can’a Ziyaret
’in Tarsus İlçe Belediyesi ile kardeş şehir olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün alt belediyelerinden Hatai kentinden bir grup heyet Tarsus’a geldi.
Belediye Başkanı Şevket Can’ı ziyaret eden Hatai heyetinde Hatai Valisi Razim Memmedov, milletvekili Hüseynbala Mirelemov, Vali Yardımcısı Rafiq Quliyev, Hatai Belediye Başkanı Teymur Memmedov ve Hatai Belediyesinde bazı daire müdürleri bulundu.
Hatai ile 3 Eylül 2007 tarihinden bu yana kardeş şehir olduklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, ziyaretten dolayı memnuniyetini bildirdi. Başkan Can, “8 yıl önce Hatai Belediye Başkanı Sayın Arif Abbasov ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz tarafından temeli atılan kardeşlik ilişkileri bugün tüm hızıyla devam ediyor. Biz doğuştan kardeş olan bir milletiz, aynı soydan geliyoruz, aynı boydan geliyoruz. Bu kardeşlik çerçevesinde bundan sonra ekonomik yönden de gereken adımların atılması gerektiğine inanıyorum. Bu kardeşlik anısına Berdan nehrinin kenarına 9 Mayıs 2009 tarihinde yaklaşık 26 dönüm arazi üzerine Hatai Parkı’nı tesis ettik. Kentimizin en güzel parklarında biri olarak halkımıza hizmet veriyor. Ben tarihin derinliklerinden bugüne kadar süregelen bu kardeşliğin ilelebet devam ederek gelecek nesillere de aktarılmasını temenni ediyorum” dedi.
Hatai heyeti adına söz alan Vali Razim Memmedov, kardeşlik bağlarının her geçen gün güçlendiğini söyledi. Vali Memmedov, “Bizi burada ağırlamanızdan ve gösterdiğiniz yakın ilgiden çok memnun kaldık, teşekkür ederiz. Bizim kardeşlik mücadelemiz, Hatai ve Tarsus kardeşliği ile de daha güçlü olmuş ve sımsıkı bir hale gelmiştir. Bizim aramızdaki bu kardeşlik münasebetlerimiz daha da sıklaşacak, bundan sonra da görüşmelerimiz devam edecektir. Tarsus’ta yapılan Hatai Parkı’na en görkemli rahmetli Haydar Aliyev anıtını dikeceğiz. Önümüzdeki günlerde burada yapacağımız törenle bağlarımızı daha pekiştireceğiz” diye konuştu.
Konuklar Azerbaycan’dan getirmiş oldukları hediyeleri Başkan Can’a verirken, Başkan Can ise günün anısına vazo ve Tarsus’u tanıtıcı kitaplar verdi.
Hatai heyeti daha sonra Hatai Parkı’nı gezerek, Başkan Can’dan bilgi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeş Şehir Hatai’den Başkan Can’a Ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN