Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meteoroloji Çalışanları Da Havacılık Tazminatı İstiyor

Giriş Tarihi: 23.3.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 14:50
’de Meteoroloji Müdürlüğü çalışanları, yaptıkları eylemle ’havacılık tazminatı’ ödenmesini istedi.
Mersin Meteoroloji İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen meteoroloji çalışanları adına açıklama yapan Büro Memur-Sen Şube Başkanı Ahmet Kızıl, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarının ülkenin dört bir yanındaki havaalanlarında ve ilinde görev yaparak, hava tahmin raporları oluşturduğunu söyledi. Başta tarım ve ulaşım alanlarında olmak üzere bu raporlara göre plan yapıldığını kaydeden Kızıl, en önemlisinin ise oluşturulan bu raporlar sayesinde uçakların güvenlik bir şekilde iniş ve kalkışının sağlandığını kaydetti.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin havacılığa katkılarından dolayı personel gideri olarak Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’ndan para aldığını aktaran Kızıl, "Devlet Hava Meydanları İşletmesi, personel gideri olarak aldığı bu parayı havacılık tazminatı adı altında personeline ödemektedir. Bu tazminatın meteoroloji personeline ödenmesi maalesef engellenmektedir. İki kurum arasındaki bu farklı uygulama haksızlıktır, adaletsizliktir" dedi.
Uygulamanın 24 saat kesintisiz hizmet veren meteoroloji çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozduğunu savunan Kızıl, şöyle devam etti:
"Genel bütçeye ek bir yük getirmeyen, meteoroloji çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığı olan havacılık tazminatının ödenmesini istiyoruz. Bugün tüm meteoroloji ve havalimanlarında uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını hazırlamayarak, bazı havaalanlarında rötar, bazılarında ise uçak kaldırmama eylemi yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteoroloji Çalışanları Da Havacılık Tazminatı İstiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN