Mezitli Kent Konseyi ‘Emekli Çalıştayı’ Düzenledi

Giriş Tarihi: 26.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Mezitli Kent Konseyi ‘Emekli Çalıştayı’ Düzenledi
’in merkez ilçe Mezitli Kent Konseyi, ’Emekli Çalışma Meclisi’ oluşturacak. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, emeklilerin daha mutlu ve üretken yaşayabilmeleri için gerekli tüm sosyal çalışmaları yaptıklarını bildirdi.
Mezitli Kent Konseyi tarafından ‘Emekli Çalıştayı’ düzenlendi. Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde emeklilerle gerçekleştirilen çalıştayda, ’Emekli Çalışma Gurubu’nun alt yapısı oluşturuldu. 8 Nisan’da yapılacak olan ikinci toplantıda ise emekliler kendi aralarında yapacakları seçimle ’Emekli Çalışma Meclisi’ oluşturacak.
Emeklilerin çok yoğun ilgi gösterdiği çalıştaya, Mezitli Belediye Başkanı Tarhan da katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Tarhan, Mezitli Kent Konseyi’nin, Türkiye kent konseyleri arasında, yaptığı ve yapacağı etkin çalışmalarla adını Türkiye’ye duyuracağını vurguladı. Mezitli Belediyesi olarak konseyin çalışmalarına her türlü katkıyı sunacaklarını belirten Tarhan, “Emeklilerin daha yoğun yaşadığı Mezitli’de bir emekli çalıştayının düzenlenmesini de ayrıca gerekli ve önemli buluyorum. Biz belediye olarak, emeklilerin daha mutlu ve üretken yaşayabilmeleri için gerekli tüm sosyal çalışmaları yapmaktayız. Örneğin, ‘Emekli Evi’ bunlardan birisi” dedi.
Mezitli Kent Konseyi Başkanı Doç Dr. Ulaş Bayraktar ise çalıştayda, ’Yaş Dostu Kentler’ adlı görsel bir sunum yaptı. Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin ’Dünya Sağlık Örgütü Yaşlı Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı’na Türkiye’den kabul edilen ilk belediye olduğunu dile getiren Bayraktar, Mezitli’nin de belki bu çalışmalarla ikinci kent olabileceğine vurgu yaptı. Mersin’de emeklilerin yaşam alanı olarak en çok Mezitliyi tercih ettiklerini ifade eden Bayraktar, bu nedenle gerek yerel yönetimlerin gerekse demokratik kitle örgütlerinin, emeklilerin birikim ve deneyimlerinden yararlanmaları gerektiğini kaydetti. Bayraktar, ‘Yaş Dostu Şehirler’de emeklilerin, sağlık, toplu taşıma, güvenli, ucuz konut gibi olanaklarından yararlandıklarını, toplumsal faaliyetlere katıldıkları, iletişim ve bilişim imkanlarını kullanabildiklerini, ayrıca gönüllü ve ücretli olarak istihdam edildiklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezitli Kent Konseyi ‘Emekli Çalıştayı’ Düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN