Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Hürü Nine Sekiz Yıldır Elektriksiz

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
’in Mut ilçesinin Haydar mahallesinde sekiz yıldır elektriksiz yaşayan 70 yaşındaki Hürü Gedikli, evine elektrik bağlanması için yetkililerden yardım istedi. 18 yıl önce eşinden ayrılan Hürü Gedikli, 8 yıl önce kendi imkanlarıyla yaptırdığı evde elektriksiz yaşıyor. Evine elektrik bağlatabilmek için kendisinden istenen tüm evraklarını tamamlayıp dosyayı TEDAŞ’a teslim ettiğini söyleyen Hürü Gedikli, aradan iki yıl geçmesine rağmen hâla evine elektrik bağlanmadığını söyledi.
Hürü Gedikli’nin oğlu Ahmet Kafes (41) de, annesinin kendi imkanlarıyla yaptırdığı evinde 8 yıldır elektriksiz yaşadığını belirterek, "Ben ilçe dışında çalışıyorum. Boş zamanlarımda annemin yanına geliyorum. Devlet büyüklerinden yardım istedik. Annemin evinde elektrik yok dedim. Annem şeker hastası yaşlı elektriğe ihtiyacı var diyerek yalvardım yakardım bize bir el uzatan olmadı" dedi.
Annesinin evine elektrik bağlanmasını isterken gözyaşlarını tutamayan Kafes, “Annemin evine elektrik almak için ne istedilerse tüm evrakları hazırlayıp TEDAŞ’a teslim ettik. Evrakları vereli iki yıl geçmesine rağmen hâla annemin evine elektriği bağlamadılar. Sorduğumuzda ’büyüklerimizden o eve elektriği bağlayın diye bir emir gelmiyor. Emir gelmeyince elektriği bağlama yetkimiz yok’ deyip geçiştiriyorlar. Bende en sonunda annem mezara gittikten sonra getirin bari dedim. Annem akşamları 8 yıldır lüküs ve gaz lambası ile idare ediyor. Akşamları el feneriyle dışarıya çıkmak zorunda kalıyor. Annem evde tek başına kalıyor. Hasta bir annem var çalmadık kapı kalmadı. Derdimize çare bulan bir yetkili bulamadık” diye konuştu.
Hürü Gedikli de evde 8 yıldır yalnız yaşadığını belirterek şunları söyledi: "Evime elektrik bağlanması için saat taktırdım, elektrik tesisatını istedikleri gibi döşettirdim. Tüm evrakları tamamlayıp TEDAŞ’a dosyayı verdim. Aradan iki yıl geçmesine rağmen evime elektrik verilmiyor. Ben yaşlı, hasta ve ihtiyar bir kadınım. Büyüklerimizden yardım talebinde bulunuyorum. Elektriğim olmadığı için sıcak suyumu komşular getiriyor. Bir topak buz lazım olsa komşudan istiyorum. Yiyeceklerimi buzdolabıma koyup koruyamıyorum. Akşamları dışarı çıktığım zaman tedirgin oluyorum. Şeker hastasıyım her gün iğne vuruluyor. İğnemi koyacak bir buzdolabım var ama elektrik olmayınca faydası olmuyor. Bazı yiyeceklerimi poşete katıp dışarıya asıyorum. Ben bu ülkenin vatandaşıyım. Yetkililer artık beni görsünler duysunlar.”
Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz de, 8 yıldır elektriksiz yaşayan Hürü ninenin evine elektrik bağlanması için bizzat takipçisi olacağını söyledi. Akyüz, TEDAŞ müdürünü telefonla arayarak kısa zamanda evin elektriğe kavuşması için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi.
TEDAŞ yetkilileri ise evin mahallenin 500 metre dışına yapıldığı için yaklaşık 10 elektrik direği dikilip tel çekilmesi gerektiğini belirterek, "Bu da yatırımla alakalı bir şey, vatandaşımızın bu isteğini de genel merkezimize sunduk. Bizler de sonuç bekliyoruz" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Hürü Nine Sekiz Yıldır Elektriksiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN