Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü

Giriş Tarihi: 2.4.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, vatandaşları fiziksel aktiviteye teşvik etmek amacıyla ’Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü’ düzenlendi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı genç sporcuların da destek verdiği yürüyüşe, Mersin Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik ile müdür yardımcıları ve şube müdürleri de katıldı. Adnan Menderes Bulvarı sahil kesimindeki Mersin İdmanyurdu Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Suphi Öner Öğretmenevi önüne kadar sürdü. Yürüyüşe katılanlar, fiziksel aktivite konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan pankartlar taşıdı.
Kemik, burada yaptığı açıklamada, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları ve kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın ortak risk faktörlerinden birisinin, fiziksel hareketsizlik olduğunu söyledi. Fiziksel hareketsizliğin, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almakla birlikte, obezitenin ana nedenlerinden birisi olduğunu vurgulayan Kemik, "Bu yüzden fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil, toplum sağlığının korunması açısından önem arz ettiğinden, toplum tabanlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Çağımızın hastalığı obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmakta önemlidir. Egzersizi planlı, programlı ve gün içerisinde belli bir kalori harcamaya yönelik olarak yapılan hareketler olarak tanımlayabiliriz. En iyi ve kolay egzersiz yürüyüştür. Günlük 45 dakika orta hızda yapılan egzersiz, pek çok kronik hastalıkların oluşum riskini azaltmakla birlikte, ideal kiloya ulaşmada ya da kiloyu korumada, metabolik hızı attırmakta, stres ve depresyondan uzaklaştırma gibi pek çok faydasını sayabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN