Dr. Loğlaroğlu: "Kanserden Korkmamayı Öğrenmeliyiz"

Giriş Tarihi: 7.4.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 09:28
Dr. Loğlaroğlu: Kanserden Korkmamayı Öğrenmeliyiz
’in Erdemli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selim Mirza Loğlaroğlu, kanserden korkmamayı öğrenmek gerektiğini belirterek, “İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır” dedi.
Kanser Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Loğlaroğlu, kanserin sebebinin henüz kesin olarak bilinmediğini belirterek, “Ancak kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete, genetik duruma bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir. Bunlar ise sigara, alkol kullanımı, uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, bazı kimyasal maddeler yani katran, benzin, boya maddeleri, asbest gibi, bazı virüsler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, kötü beslenme alışkanlığı genel olarak bu faktör içinde sayılabilir” dedi.
Öncelikle kanserden korkmamayı öğrenmek gerektiğini ifade eden Loğlaroğlu, “Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez mutlaka genel kontrolden geçmeliyiz. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır” diye konuştu.
Kanserde erken tanının tedavi şansını artıracağını ve tedaviyi kolaylaştıracağını anlatan Loğlaroğlu, ülke genelinde kanser taramalarının ücretsiz olduğunu da kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Loğlaroğlu: "Kanserden Korkmamayı Öğrenmeliyiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN