Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçi Tekaya’dan, Vali Çakacak’a Ziyaret

Giriş Tarihi: 13.4.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 16:22
Büyükelçi Tekaya’dan, Vali Çakacak’a Ziyaret
Tunus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohamed Salah Tekaya, beraberindeki heyet ile birlikte Valisi Özdemir Çakacak’ı makamında ziyaret etti.
Bir dizi toplantılara katılmak üzere kente gelen Tekaya, çok sayıda bürokrat ve iş adamının yer aldığı heyetle Vali Çakacak’ı ziyaret etti. Tekaya, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Vali Çakacak ile makamda görüş alışverişinde bulundu. Ziyarette konuşan Vali Çakacak, Tunus ile Türkiye arasında tarihten gelen çok güçlü dostluk ve kardeşlik bağının bulunduğunu vurgulayarak, "Devlet büyüklerimizin gerçekleştirdikleri karşılıklı ziyaretler ve çeşitli alanlarda yapılan anlaşmalar ile yüzyıllar öncesine dayanan dostluğumuzun ve kardeşliğimizin daha da ilerletilmesi amaçlanmaktadır. Sayın Büyükelçimizin, beraberindeki heyetin, iş adamlarımızın bu tür ziyaretleri iki ülke arasındaki dostluğun kardeşliğin pekişmesine aynı zamanda ticari ilişkilerin gelişmesine vesile olacaktır. Mersin, ülkemizin dışa açılan en önemli kapılarından biridir. 321 kilometrelik sahilleri, tarım, ticaret ve turizmdeki potansiyeli, serbest bölge ve limanıyla dünya ile entegre olmuş bir şehirdir. İş adamlarımızın yapacakları görüşmelerle her iki ülkenin imkan ve potansiyellerini ortaya koyarak ticari ilişkilerin geliştirilmesi, hem Mersin-Tunus hem de Türkiye-Tunus arasındaki ilişkileri olumlu yönde ilerletecektir” dedi.
Büyükelçi Tekaya ise ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu, Tunus’tan arkadaşlık ve dostluk mesajları getirdiklerini belirterek, "Türkiye’yle Tunus arasında geçmişe dayanan çok güçlü arkadaşlık ve dostluk var. Tunus yaşadıkları olaylarda Türkiye’nin tutumu aramızdaki bağı daha da güçlendirdi. Aramızdaki bu güçlü ilişkiyi daha da güçlendirmek için elimden geleni yapmak istiyorum. Mersin’in ülke ekonomisine katkısının farkındayız. Tunus demokrasi adımını tamamlamak üzere. Sosyal anlamda, politik anlamda, endüstriyel anlamda değişiyoruz. Bu güzel değişikler sayesinde endüstriyel anlamda da gelişim göstereceğiz. Tunus ve Mersin arasında ki ilişkileri geliştirmek istiyoruz. O yüzden buradayız. Türk, Arap iş adamlarına da teşekkür ediyorum. Böyle bir organizasyon sağladıkları için. Türk ve Arap iş adamları bu ilişkileri geliştirmek için her şeyi yapıyor. Türkiye ve Tunus arasında ki ilişki daha da güçlenecek. O yüzden sizlerin desteğine ihtiyacımız var" ifadelerini kulandı.
Yapılan konuşmaların ardından Çakacak ve Tekaya karşılıklı olarak birbirlerine hediye takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçi Tekaya’dan, Vali Çakacak’a Ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN