Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mtsob 12. Genel Kurul Toplantısı

Giriş Tarihi: 19.6.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 16:59
Mtsob 12. Genel Kurul Toplantısı
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, organize sanayilerin ekonomik anlamda can simidi olduğunu belirterek, "Organize sanayiler işsizlerin istihdamına katkı sağlamaktadır. Türkiye’de işsizlik rakamlarının yüzde 11’lere çıktığı dönemi yaşıyoruz" dedi.
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. MTOSB salonunda yapılan toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, MESİAD Başkanı Mehmet Deniz, sektör temsilcileri ile çok sayıda bölge sanayicisi katıldı. Toplantı öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, yeni yapılan MTSOB camisinde incelemelerde bulundu.
Kuruluş aşamasından bu güne kadar bizzat içerisinde bulunduğu Mersin Tarsus Organize Sanayi’nin gelişip büyümesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, organize sanayide bizzat yer alan sanayi tesisleri kurucu ve yöneticileriyle birlikte 20 yılda bugüne geldiklerini söyledi. Kocamaz, "Organize sanayiler bölgeye ekonomik anlamda katkılar sağlarken, biz yöneticilerin en önemli işlevi de istihdama katkı koymamızdır. Çünkü ülkemizde işsizliğin resmi rakamlarla yüzde 11’lere çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Mersin gibi çok yoğun göç almış, özellikle de Suriye’den aldığımız göçle birlikte işsizlik oranının Türkiye’nin 2-2,5 katına ulaştığı bir yerde organize sanayiler bizim can simidimizdir. Organize sanayiler en azından işsizlerin bir şekilde istihdamına katkı sağlamaktadır. Mersin’deki tüm sivil inisiyatifler ve resmi dairelerin de bu konuda ortak bir tavır alması gerekiyor. Zira plana koydurmak bizim işimiz ama Toprak Koruma Kurulu’ndan geçmesi için bir kamuoyu oluşturmak tüm Mersinlilerin görevi. İkinci bölgedeki ilave alanla ilgili daha evvel lojistik olarak düşünülen bölge de en kısa sürede inşallah hayata geçip, burada yeni tesisler kurulacak" diye konuştu.
Bağlantı yollarıyla ilgili olarak D-400 karayoluna paralel, alternatif bir yolun Mersin’in kurtuluşu olacağını kaydeden Kocamaz, "Bu yolu yaparken gerek Karayolları Genel Müdürlüğü’nün gerekse sivil inisiyatiflerin yerel yönetimle birlikte hareket etmesi gerekiyor. Gerekirse bu işi ortaklaşa yapma yönünde sorumluluk alınması gerekiyor. Hep birlikte vereceğimiz mücadele sonucunda bu yolu devreye koyduğumuzda hem Adana-Mersin-Tarsus arasındaki trafik yoğunluğu azalacak, hem de organize sanayiden limana veya diğer yerlere en kestirme yollardan ulaşım sağlanacak. Ayrıca otoban bağlantısıyla ilgili imar planında yapılacak düzenlemeleri biz bir an evvel plan çerçevesinde çözümleyeceğiz. Hepsinden önemlisi organize sanayinin yeni alanlarıyla ilgili Tarsus’un üst kısımlarında, eski E-5 civarında bazı çalışmalar yaptırıyoruz. Bu çalışmalar da son bulup hayata geçtiğinde, bu ikinci bölgenin üst kısımları da ilave edildiğinde gerçekten istihdama katkı sağlayacak tesisler kurulabileceğine yürekten inanıyoruz" ifadelerini kulladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mtsob 12. Genel Kurul Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN