Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk Sağlığı Ve Sağlık Müdürlüğü Çalışanları Ramazan’da Da Yürüdü

Giriş Tarihi: 22.6.2015 16:59 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 17:00
Halk Sağlığı Ve Sağlık Müdürlüğü Çalışanları Ramazan’da Da Yürüdü
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, ‘Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli
Yaşam’ sloganıyla düzenlediği yürüyüşler, Ramazan ayında da devam ediyor. Bu kapsamda, Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüklerinin çalışanları, ’Ramazan’da Hareketli Yaşam’ temasıyla yürüdü.
Toplumda özel donanım ve ders gerektirmeyen, güvenli, basit ve ücretsiz bir egzersiz olan yürüyüşün önemini vurgulamak, sağlıklı beslenme hakkında farkındalık oluşturmak ve toplumu düzenli fiziksel aktivite yapmaya teşvik etmek amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen yürüyüş, İnönü Bulvarı üzerindeki Halk Sağlığı Müdürlüğü önünden Atatürk Caddesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi önüne kadar gidiş-dönüş şeklinde yapıldı. Yürüyüşe, Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Halk Sağlığı müdür yardımcıları, şube müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları katıldı. Yürüyüşte, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan pankartlar taşındı.
Yürüyüşle ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemik, düzenli fiziksel aktivitenin çoğu kronik hastalıktan korunmada etkin bir rol oynadığını belirtti. Kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları ve kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın ortak risk faktörlerinden birinin fiziksel hareketsizlik olduğunu vurgulayan Kemik, “Fiziksel hareketsizlik, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında 4. sırada yer almakla birlikte obezitenin ana nedenlerinden birisidir. Çağımızın hastalığı obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. En iyi ve kolay egzersiz yürüyüştür. Günlük 45 dakika orta hızda yapılan egzersiz pek çok kronik hastalığın oluşum riskini azaltmakla birlikte, ideal kiloya ulaşmada ya da kiloyu korumada, metabolik hızı attırmakta, stres ve depresyondan uzaklaştırma gibi pek çok faydasını sayabiliriz. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında da sağlıklı beslenme ve egzersizin ihmal edilmemesi sağlık açısından önem taşımaktadır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk Sağlığı Ve Sağlık Müdürlüğü Çalışanları Ramazan’da Da Yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN