(Özel Haber) ’deki 87 Dershaneden 51’i İçin Özel Okula Dönüşmek Üzere Başvuru Yapıldı

Giriş Tarihi: 22.6.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 14:05
(Özel Haber) Mersin’deki 87 Dershaneden 51’i İçin Özel Okula Dönüşmek Üzere Başvuru Yapıldı
’de faaliyet gösteren 87 dershaneden 51’inin özel okula dönüşmesi için başvuru yapıldı. Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, bunlardan 22’sine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘Kurum Açma İzni ile İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ düzenlendiğini söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Koca, Eylül 2015 tarihi itibariyle tamamen kapacak dershanelerin son durumu ile ilgili İHA muhabirine açıklama yaptı. Dershanelerin Eylül 2015 tarihi itibariyle tamamen kapanmış olacaklarını anımsatan Koca, Mersin’de 87 dershanenin faaliyet gösterdiğini, bunlardan 51’i için özel okula dönüşmek üzere ilk aşamaya başvuru yapıldığını ve dönüşüm programına alındığını belirtti. Dönüşüm programına alınanlardan 22’sine Bakanlıkça ‘Kurum Açma İzni ile İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ düzenlendiğini dile getiren Koca, şöyle devam etti: “Halen 11 tanesinin dosyası Bakanlığımızca inceleniyor. 10 tanesinin dosyası Maarif Müfettişleri Başkanlığı’nda olup, incelemesi devam ediyor. 3 tanesinin dosyası uygun görülmeyerek kurumlara iade edildi. Dönüşüm programına alınanlardan 5 kurum ise ikinci aşama için henüz başvuruda bulunmadı.”
Dershanelerin özel okula dönüşmesiyle Mersin’deki lise açığının da kapanacağına işaret eden Koca, “Özellikle 2015-2016 eğitim-öğretim yılında dershanelerin temel eğitim liselerine dönüşmesiyle beraber bu açığın çok net bir şekilde kapanacağını düşünüyorum. Çünkü geçtiğimiz yıllarda dershanelerin dönüşümünden önce özel okullaşma oranımız dünyadaki ortalamaların çok altındaydı. Dünyada, özellikle Avrupa ve İskandinav ülkelerde bu rakam ortalama yüzde 20’leri üzerinde, biz de ise yüzde 1,5-2 arasındaydı. Bu temel dönüşüm liseleriyle beraber bunun yüzde 8-10’a çıkacağını düşünüyoruz. Bunun da çok ciddi bir rahatlama getireceğini düşünüyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Mersin’deki 87 Dershaneden 51’i İçin Özel Okula Dönüşmek Üzere Başvuru Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN