Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp Ameliyatları Koltuk Altından

Giriş Tarihi: 3.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 14:24
Kalp Ameliyatları Koltuk Altından
Tıp dünyasındaki gelişmelerden, kalp-damar cerrahisi de nasibini alıyor. Artık kalp ameliyatları koltuk altından girilerek yapılan ‘kapalı-koltuk altı’ (minimal invaziv) yöntemle gerçekleştiriliyor. Hastaya konfor sağlayan bu yöntemin enfeksiyon riskini düşürmesi, kanama riskinin az olması ve iyileşme sürecinin hızlanması başta olmak üzere birçok avantajı bulunuyor. Yöntem, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde başarıyla uygulanıyor.
Kardiyo Vasküler Cerrahi (KVC) altyapısının güçlendirildiği Medical Park Tarsus Hastanesi’nde Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay ve ekibinin gerçekleştirdiği kapalı-koltuk altı ameliyatlarla bugüne kadar Tarsuslu, Adanalı ve li çok sayıda hasta şifa buldu. Bu yöntemle hastanede, hastanın uygun olması halinde koroner bypass ameliyatları, kapak tamirleri (mitral, aort ve triküspüt kapak) ve değişimi, kalp deliği kapatılması (ASD kapama) ve kalp tümörleri operasyonları gerçekleştirilebiliyor.
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay, yöntemle ilgili şu bilgileri veriyor:
“Bu teknik, koltuk altından 5 veya 6 santimlik kesi ile ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan uygulanır. Önden yapılan ameliyat ile koltuk altından yapılan ameliyat arasındaki tek fark giriş yeridir. İçeride yapılan işlem standart kalp ameliyatıdır. Önden yapılan ameliyatta göğüs kemiği 26 santim kesilirken, bu yöntemde hiçbir kemik kesilmez.”
AVANTAJI ÇOK
Op. Dr. Kerem Yay, uyguladıkları yöntemin avantajlarını şöyle sıralıyor:
"Kanama riski azdır, enfeksiyon riski düşük. İyileşme süresi çok daha hızlı. Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez. Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir. Cinsel ve sosyal problem oluşturmaz. Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir. Ameliyat sonrası hasta göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir. Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir. Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir."
Öte yandan Medical Park Tarsus Hastanesi yönetimi, Ramazan Bayramı süresince kalp krizi ve diğer kalp sorunlarına karşı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerem Yay’ın nöbetçi olacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp Ameliyatları Koltuk Altından
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN