Mut’ta Sivrisinek Sorunu Çözülemiyor

Giriş Tarihi: 11.7.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Mut’ta Sivrisinek Sorunu Çözülemiyor
’in Mut ilçesinde vatandaşlar bu sene yoğun sinek yüzünden sıkıntı yaşıyor. Belediye günlük 5 araçla ilaçlama çalışması yapsa da soruna çözüm bulamadı. Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, "Elimizden geleni yapıyoruz, buna rağmen sineklere yenik düşmemizin sebebini anlayamadım, şaşkınım" dedi.
Mut’ta sinekle mücadele amacıyla her gün 5 araçla mücadele edildiği halde, mahalle sakinlerinin şikayeti bir türlü kesilmedi. Artan sıcaklarla birlikte belediye, akşamları ilaçlama çalışmalarına hız verdi ancak vatandaşın şikayetlerini gideremedi. Özellikle bulaşıcı hastalıklardan korkan vatandaşlar yetkilileri sinekle mücadele konusunda daha etkili bir çalışma için göreve çağırdı.
Geçmiş yıllarda sineklerden şikayetçi olduklarını dile getiren vatandaşlar ise “Eskiden de sinek vardı. Hatta sinek ilacı makinesi bile çok azdı. Sinek ilaçlama makinesinin geçtiği sokak ve caddelerde ortalığı bir duman kaplar herkes kapısını penceresini açıp dumanın içeriye girmesini isterdi. Nedense bu ilaçlama ortamı az yapılsa da sinekler bu kadar olmazdı. Şimdi ise 5 araçla ilaçlama yapılıyor. Mut Belediyesi elinden gelen çabayı sarf ediyor. Ama sinekler hala varlığını sürdürüyor. Bu sineklerin çoğalma zamanı olan aylarda mücadelenin daha etkili yapılması gerekir. Belediyenin tüm mücadelesine rağmen sineklerin çoğalması tek bir soruyu ortaya koyuyor. Acaba ilaçlarda öldürücü bir katkımı eksik bu konuda belediyenin daha değişik ilaçlama yöntemine gitmesi gerektiğini” savundular.
Özellikle şehir merkezinde hayvan beslemenin kurallara göre yasak olduğu halde izin verilmesinden dolayı tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “Kanun gereği şehir merkezinde hayvan beslemek yasak. Buna rağmen hayvan beslemeden dolayı ne kadar ilaçlama yapılsa da faydası olmaz. Onlar şehir merkezi mahallelerinde hayvan besleyecek bizde sinekten yatamaz duruma geleceğiz. Onunla da kalmayıp her türlü hastalığa davetiye hazır. Yetkililerin bu konuda daha duyarlı olmasını istiyoruz” dediler.
Konu ile ilgili bilgi veren Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, vatandaşın şikayetinde haklı olduğunu belirterek "Şikayet çok ama biz de gerekli mücadeleyi yapıyoruz. Gece gündüz 5 bazen 6 aracımızla birlikte ilaçlama mücadelesi yapılıyor. Bu halde vatandaşın sinekten dolayı şikayetleri geliyor. Şu an mücadele ettiğimiz halde sineklere yenik düşmemizin sebebini anlayamadım. Bu konuda şaşkınlığımızı saklayamam. Gerekirse araç sayısını çoğaltıp mücadeleyi daha da arttıracağız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mut’ta Sivrisinek Sorunu Çözülemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN