Soli Pompeipolis Antik Kent Kazıları Sürüyor

Giriş Tarihi: 18.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Soli Pompeipolis Antik Kent Kazıları Sürüyor
’in merkez Mezitli ilçesi Viranşehir Mahallesi’nde bulunan, antik dönemin önemli tarihi mirası olan Soli Pompeipolis’teki kazı çalışmaları sürüyor.
Akdeniz’in en önemli antik liman kentlerinden biri olan Soli Pompeipolis, aynı zamanda Mersin’in de en önemli kültür mirasları arasında yer alıyor. Bu tarihi mirasın değer bulması için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Yağcı arasında protokol imzalandı.
İmzalanan protokolde, kazı çalışmalarına maddi destek sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, “Tarihi mirasın ortaya çıkarılması için ne gerekiyorsa hocalarımız ile birlikte yapmaya hazırız” dedi. Kazı çalışmalarının hızlandırılması, ihtiyaçların ve kazıdaki eksikliklerin tamamlanması için çaba gösterdiklerini belirten Kocamaz, “Maalesef ülkemizde tarihi eserlere verilen değer çok az. Oysa ki, bu kent binlerce medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Aslında bir hazinenin üzerinde yaşıyoruz. Maalesef ülkemizde tarihe verilen değerin az olması ve kültür varlıklarımızın ortaya çıkarılması için yeterince bütçe ayrılmaması, bu kültür miraslarının toprağın altında kalmasına sebep olmuştur” diye konuştu.
Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ve ekibine gereken her türlü desteği vereceklerini kaydeden Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi zenginliklerimizin ortaya çıkarılması ve turizme kazandırılması için çalışmalarımız ve desteğimiz devam edecek. Bundan sonra Mersin’in görkemli tarihi yüzünü tüm dünya görecek” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soli Pompeipolis Antik Kent Kazıları Sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN