Vali Çakacak, Litvanya Büyükelçisi’ni Konuk Etti

Giriş Tarihi: 1.10.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 12:54
Vali Çakacak, Litvanya Büyükelçisi’ni Konuk Etti
Valisi Özdemir Çakacak, Litvanya Büyükelçisi Audris Brüzga’yı konuk etti.
Vali Özdemir Çakacak, Litvanya Büyükelçisi Audris Brüzga ve Litvanya Fahri Konsolosu Abdulaziz Armağan Öner’i, Sahil Valilik binasındaki makamında konuk etti. Türkiye ve Litvanya arasındaki dış ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleşen ziyarette Vali Çakacak, Büyükelçi Brüzga’ya Mersin hakkında tanıtıcı bilgiler verdi.
Çakacak, Türkiye ve Litvanya arasındaki dış ilişkilerin sıcak ve olumlu bir şekilde devam ettiğini belirterek, "Özellikle 1994 yılında Litvanya’nın NATO üyesi olmasıyla iki ülke arasında bir müttefiklik kuruldu. İki ülke cumhurbaşkanları arasında gerçekleşen ziyaretlerde karşılıklı olarak iş forumları yapıldı. 2014 yılında Litvanya Cumhurbaşkanı’nın ülkemize gelmesiyle karşılıklı olarak ticaretin geliştirilmesine yönelik bir deklarasyon imzalandı. İki ülke arasındaki ilişkiler ticari hacmin geliştirilmesine yönelik çabalar ve bu tarz ziyaretler sayesinde daha da güçlenecektir" dedi.
Mersin’deki çalışmalar ve ticaret hakkında bilgiler veren Çakacak, "Mersin, tarımı gerek üretim açısından gerekse katma değer açısından Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri konumunda yer alıyor. Hem narenciye hem de diğer tarım ürünlerinin ihracatı açısından Mersin önemli bir merkezdir" diye konuştu.
Kültür turizmi açısından ve inanç turizmi açısından Mersin’in önemli bir kent olduğunu dile getiren Çakacak, ticari ilişkiler geliştirilirken turizmin de geliştirilmesini amaçladıklarını ifade etti.
Üç ay önce Türkiye’ye geldiğini ve Mersin’in ilk ziyaret ettiği illerden bir tanesi olduğunu kaydeden Büyükelçi Brüzga, "Bana göre bir diplomat sadece Ankara’da kalırsa başarılı olamaz. Türkiye’de ve özellikle Ankara’da siyaset çok hareketli günler geçiriyor. Türkiye’yi iyi tanımak için başka yerlere de ziyarette bulunmak lazım. Ben Türkiye ve Türk insanını daha yakından tanımak için Mersin’e geldim" diye konuştu.
Akdeniz’de yaşayan insanların yaşamlarını nasıl sürdürdüğünü ve Mersin’le işbirliği kurmak için bilgiler almak istediğini vurgulayan Brüzga, "Cumhurbaşkanlarımız arasında çok güzel ilişkiler var. Biz sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı güzel ilişkiler kurmak ve işbirliği yapmak için ülkemize bekliyoruz. Mersin’de bulunma amacımız da sizlerle işbirliği yapmak ve güzel ilişkiler kurmak" dedi.
Konuşmaların ardından Vali Çakacak ve Büyükelçi Brüzga iki ülke arasındaki dostluğun nişanesi olarak birbirine hediyeler takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Çakacak, Litvanya Büyükelçisi’ni Konuk Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN