Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Jokes" ile merhaba dedi

, 15-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Mercedes- Benz Fashion Week Istanbul’un ilk gününde 2016 ilkbahar-yaz hazır giyim koleksiyonunu ödüllü Marie Schuller’in yönetmenliğini yaptığı “Jokes” filmi ile I alanında tanıttı. Filmde, Dice Kayek’in yaklaşık 85 parçadan oluşan koleksiyonundan 10 siluet moda severlere sunuldu.

Giriş Tarihi: 16.3.2016 15:52
Dice Kayek Jokes ile merhaba dedi

Dünya çapında Türkiye'yi temsil eden Türk markası 'in ilkbahar-yaz 2016 koleksiyonunun tanıtımı için özel olarak hazırlanan "Jokes" filminde, hayatında hiç oyunculuk yapmamış olan Lily Nova ve Sofia Rivolta performansları ile tasarımları sergiledi.

"SEE İT NOW BUY İT NOW - GÖRDÜĞÜNÜZÜ HEMEN GİDİP ALIN"

Düzenlenen etkinlikte Dice Kayek'in 2014 yılı sonbahar-kış koleksiyonunun tanıtımı için hazırlanan "Blue" (Mavi), 2015 yılı sonbahar- kış Couture koleksiyonu için hazırlanan "White" (Beyaz) ve 2016 yılı ilkbahar-yaz koleksiyonunu anlatan "Jokes" (Eğlenceli hikayeler) filmleri gösterildi. Gösterimler öncesi Dice Kayek tasarımcıları Ayşe Ege, Ece Ege ve yönetmen Marie Schuller'in katılımıyla moda-sinema ilişkisi ile geleneksel moda takvimlerini altüst eden "see it now buy it now - gördüğünüzü hemen gidip alın" yaklaşımı hakkında kısa bir söyleşi düzenlendi.

Söyleşide, geleneksel yapıda, defilelerde sergilenen koleksiyonların tüketiciler ile uzun bir aradan sonra buluşabildiğine dikkat çeken Ayşe Ege, " Artık dijital çağda yaşıyoruz ve bu nedenle her ne kadar moda dünyasını ikiye bölmüş olsa da 'see it now buy it now 'kavramının sektöre canlılık getireceğine inanıyoruz" dedi.

"MEGA PRODÜKSİYONLU BİR FİLMİN KOSTÜMLERİNİ HAZIRLAMAK VE SANAT DANIŞMANLIĞINI YAPMAK İSTİYORUM"

Ece Ege konuşmasında, sinemanın görsellik açısından kendisini en çok etkileyen sanat dalı olduğunu belirtti. Koleksiyonlarını hazırlarken pek çok filmden ilham aldığına değinen Ege konuşmasına şöyle devam etti:

"Sinema ve moda ilişkisini kurmayı hep istiyordum. Marie ile tanıştıktan sonra tüm koleksiyonlarımızı filme dönüştürdük. İlk kez 2014 yılında Marie Schuller ile birlikte çalışarak Noir (Siyah)'i hazırladık. Bu film ile de 2014 Milano Moda Film Festivali kapsamında "En İyi Styling" ödüllünü aldık."

"MODA FİLMLERİ MODANIN MESAFELİ DURUŞUNU ORTADAN KALDIRIYOR"

2012 yılında Barcelona ASVOFF (A Shaded View on Fashion) tarafından verilen "En İyi Moda Yönetmeni" ödülünü alan, Show Studio Moda Bölümü Başkanı Marie Schuller, Dice Kayek'in ilkbahar-yaz sezonu koleksiyonunun tanıtımı için hazırladıkları Jokes filminin deneysel bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Amaçlarının mizah, moda ve sinema üçlüsünü ilişkilendirmek olduğunu belirten Schuller, "Modanın mesafeli bir duruşu var. Moda filmleri ile bu mesafeyi ortadan kaldırdığımıza inanıyoruz. Moda filmi yaratabilmek biz yönetmenlere ciddi bir özgürlük alanı tanıyor, çünkü böylece kendimizi daha rahat ifade ediyoruz" dedi. Schuller, Dice Kayek ile çalışmaktan bir film yönetmeni olarak heyecan duyduğunu ve bu birlikteliğin kendisini her filmde bir kez daha beslediğini dile getirdi.

ZORLU CENTER BEYMEN, VİTRİNİNİ DİCE KAYEK KOLEKSİYON ÜRÜNLERİ İLE HAZIRLADI

2016 ilkbahar-yaz koleksiyonunda Dice Kayek'in signature gömlek, etek ve elbiseleri tekrar karşımıza çıkıyor. Doğadan ilham alan koleksiyon, Dice Kayek'in imzası kabul edilen "işleme detayları" ile ipek mikado, çift taraflı jarse, lamine edilmiş iki kat koton, saten, krepler ve ipek organza gibi farklı kumaşların yorumlanmasıyla hayat buluyor.

Koleksiyon, metal işlemeleri ve ışıltıları ile kişisel özellikleri ön plana çıkaran retro görünümüyle de gençliği yansıtıyor. Koleksiyondaki tasarımlar ayrıca zaman kavramından soyutlanarak rahatlığı önemseyen, modern bir hava yaratıyor.

Tanıtımı ile eşzamanlı olarak satışı sunulan koleksiyon Beymen 'ın vitrininde yerini aldı. Harvey Nichols İstanbul ve Ankara mağazalarında da satışa sunulan koleksiyon ürünleri ayrıca Galeries Lafayette (Paris), Isetan (Tokyo), Saks Fifth Avenue (New York), Galleria (Seul), Harvey Nichols (Hong Kong ve Riyad), luisaviaroma.com gibi dünya çapında yaklaşık 110 farklı satış noktasında moda severleri bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dice Kayek "Jokes" ile merhaba dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN