Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bashaques’ “The Door” MBFWI'de

Bashaques’, tasarımcı ’in Mimar 'nin eserlerinden yola çıkarak tasarladığı 3. “Giyilebilir sanat koleksiyonunu” Mercedes Benz Fashion Week Istanbul kapsamında “Mini Runway” alanında tanıttı.

Giriş Tarihi: 19.3.2016 09:46 Güncelleme Tarihi: 19.3.2016 10:19
Bashaques’ “The Door” MBFWI'de

Her sezon iki sanatçıyı ve farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren bu sezon yorumlamasını Fırat Neziroğlu'nun tezgahına taşıyarak, çıkan her parçanın tekliğine ve sıradışılığına dikkat çekmek istiyor. Antoni Gaudi'nin eserlerinin tekilliği ve taklit edilemeyen eşsiz karakteri, yavaş moda (slow fashion) çerçevesinde yaratılan koleksiyonda el dokuması ve el boyaması parçalarda hayat buldu. Teklik ve eşsizlik terimlerinden kaçınılan moda dünyasında, Bashaques' her bir itekil ve eşsiz parçalardan oluşan sanatsal bir koleksiyon yarattı. Giysiye sanat eseri özelliği yükleyen Cankeş, Fırat Neziroğlu'nun teklik ve eşsizlik amacına uygun olarak ilmek ilmek dokuduğu elbiselerin desenlerini de kendisi tasarladı.

Koleksiyon her biri el işçiliği ve seri üretime girmeyecek el örmeleri, işleme detayları, dokumalar ve deri kesimlerle zengin bir estetik haz vadediyor. Başak Cankeş, bu koleksiyonunda kendi iş modeline ilk kez yeni bir strateji getiriyor ve sanat eseri olarak konumlandırdığı tasarımlarını sanat galerisi ve açık arttırma gibi platformlarda satışa sunmayı hedefliyor. Bununla ilgili olarak da Başak Cankeş şöyle diyor; "Etrafta insanların üzerinde gördüğümüz her giysinin bir ikincisinin olması, ne kadar farklı kombinlenmiş olurlarsa olsunlar insanın eşsizliğinin kıyafetler vasıtasıyla yok edilmesine olanak tanır. Bu koleksiyon buna bir başkaldırı olarak sadece Bashaques Galeri ve bashaques.com'da satışa sunulacak. Koleksiyona desenlerimi taşıma amacım ise tüm bu deneysel ve sanatsal çalışmaların dijital baskı ile çoğaltılabilmesi ve hazır giyime ancak o şekilde uyarlanabileceğini göstermek."

Tüm podyum dekorasyonunu evindeki atölyesinde hazırlayan tasarımcı, Fırat Neziroğlu'nun koleksiyonuna kattığı zengin sanatsal dokuma elbiseler için de şu yorumu yapıyor; "Gaudi'nin renklerinden ve formlarından esinlenirken onun yaptığı binaların asla taklit edilemez özelliğini kıyafetlerime taşımak istedim ve sevgili Fırat Neziroğlu çizdiğim hiç bir elbise parçasında kumaş kullanmama izin vermeden sadece dokuyarak eşsiz ve tek elbiseler yaptı. Giyilebilir sanat'ın sadece sanatsal baskı olduğuna inananlardan değiliz. "

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bashaques’ “The Door” MBFWI'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN