Eğitim-sen Bulanık Temsilciliği, ’21 Şubat Dünya Anadil Günü’ İçin Basın Açıklaması Yaptı

Giriş Tarihi: 21.2.2015 18:28
Eğitim-sen Bulanık Temsilciliği, ’21 Şubat Dünya Anadil Günü’ İçin Basın Açıklaması Yaptı
’un Bulanık ilçesinde KESK’e bağlı Eğitim-Sen Bulanık ilçe temsilciliği, 21 Şubat Dünya anadili günü için basın açıklaması gerçekleştirdi.
Eğitim-Sen Bulanık ilçe temsilciliği, 21 Şubat Dünya anadili günü için İnsan Hakları Parkı önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına HDP ve DBP üyeleri de destek verdi.
Yapılan açıklamada, "UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, Türkiye’de tehlikede olan anadili sayısı 18’i bulmaktadır. UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir. Anadilin kullanımının engellenmesi ilgili toplumun bütün bireylerini değişik boyutta etkilese de, tartışmasız en fazla çevresi ile iletişimini anadili ile sağlayan çocukları etkilemektedir. Bu yıl dünya çapında 12. kez kutlanan Dünya Anadili Gününü, ülkemizde anadili Türkçeden farklı (Kürtçe, Arapça, Lazca, Hemşince, Çerkezce gibi) olan milyonlarca çocuğun kendi anadillerinden koparılmadığı bir ortamda öğrenmeleri en temel haklarıdır. Eğitim-Sen olarak, tüm Türkiye halklarının 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nü kutluyor, faklı anadili ve kültürlerin özgürce yaşaması ve gelişmesinin önündeki bütün yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz” denildi.
Grup, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim-sen Bulanık Temsilciliği, ’21 Şubat Dünya Anadil Günü’ İçin Basın Açıklaması Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN