Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstiklal Marşı’nın Kabulü

Giriş Tarihi: 11.3.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
İstiklal Marşı’nın Kabulü
Belediye Başkanı Feyat Asya, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Asya, mesajında, İstiklal Marşı’nın milli birlik ve beraberlikle eşsiz bir mücadeleyle atılan imzanın, milletin duygu ve düşüncesine tercüman olarak, derin bir vatan ve millet sevgisi, büyük bir coşku ile kaleme alındığı eşsiz bir sanat eseri olduğunu kaydetti. Asya; milletin vatanı, bayrağı, kutsal değerleri uğruna en zor zamanlarında bile üstesinden gelemeyeceği hiçbir şeyin olmadığını belirterek, “Mehmet Akif de İstiklal Marşı dizelerinde bunu en güçlü bir şekilde ifade etmiştir. Yazdığı milli marşı parayla satmayı kendine bir ihanet kabul eden Mehmet Akif, bugün bizler için de millete hizmetin en güzel örneğidir. Milli marşımız tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir vesika niteliğindedir. İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 94. yıl dönümünü kutluyoruz. İstiklal Marşı, ecdadımızın bağımsızlık ve özgürlüğü uğruna vermiş olduğu onurlu mücadelenin bir destanıdır. Vatan toprağında başımızı dik tutan, bağımsızlık ruhumuzun özünü taşıyan, vatan sevgimizin ve özgürlük tutkumuzun en manidar ifadesi olan İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921 tarihinden bu güne kadar olduğu gibi, dünya durdukça ülkemizin her köşesinde tüm milletimiz tarafından gururla ve coşkuyla okunacaktır. Milli marşımız tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir eser niteliğindedir” dedi.
Bugün milletimiz bu topraklar üzerinde hür ve müstakil yaşıyorsa, büyük hedeflere doğru yürüyorsa, bunu İstiklal Marşı’nı yazdıran ruha, canı pahasına bu toprakları vatan yapan ve koruyan atalarına borçlu olduğunu belirten Asya, “İnanıyorum ki milletimizi meydana getiren bütün fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu, bu duygu birliğini dinmez bir coşkuyla ilelebet muhafaza edeceğiz. Bu vesile ile istiklal Marş’ımızın kabulünün 94. yıl dönümünü kutluyor, kurtuluş savaşının tüm kahramanlarını ve milletimize İstiklal Marşı’nı armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstiklal Marşı’nın Kabulü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN