Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MŞÜ’de Hilafet Konulu Konferans

Giriş Tarihi: 1.4.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 13:36
MŞÜ’de Hilafet Konulu Konferans
Alparslan Üniversitesi’nde (MŞÜ) ‘İlahiyat Buluşmaları’ kapsamında ‘Bir Siyasal Güç Olarak Hilafet’ konulu konferans düzenlendi
Prof. Dr. Adnan Demircan’ın katıldığı konferans, MŞÜ Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, halife ve hilafet kavramlarına vurgu yaparak, “Halifeleri değerli kılan şey aslında hilafete rengini veren değerlerdir. Değerlerin bir anlamı varsa halifelerin değerleri vardır” diye konuştu.
Konuşmasının ardından Prof. Dr. Adnan Demircan’ı kürsüye davet ederek hediye takdiminde bulunan Rektör Polat, kendilerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Hediye takdiminin ardından konuşmasına başlayan Prof. Dr. Adnan Demircan, zor bir konuyu konuşacağını, geçmişten bugüne hilafet makamı üzerine farklı ilgilerin ve algıların olduğunu belirterek, hilafet konusunu cahiliye döneminden başlayarak ele almak gerektiğini ifade etti. Otorite kavramı üzerinden halifeliğe değinen Demircan, “Genel olarak âlimler bir otoriteye ihtiyaç duyulduğunu kabul ederler. Bizim geleneğimizde buna halifelik denir. Cahiliye döneminde Hicazda bu otorite kabile liderleri idi. Arapların şeyh dedikleri bu liderler müzakere ile seçilirlerdi” şeklinde konuştu.
Dört halife döneminden başlayarak halifeliğin tarihsel gelişimi hakkında detaylı bir sunum yapan Demircan; sonrasında kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Konferans soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MŞÜ’de Hilafet Konulu Konferans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN