Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş Enerjisiyle Bir Yılda Yüzde 50 Tasarruf

Giriş Tarihi: 18.5.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 17:10
Güneş Enerjisiyle Bir Yılda Yüzde 50 Tasarruf
Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi’nin ‘Yok Etmeden Tüket Projesi’ kapsamında geçen yıl kurduğu güneş enerjisi sistemiyle elektrik maliyetini yüzde 50 oranında azaltmayı başardı.
2013 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) destekli ‘Yok Etmeden Tüket’ adlı projesini hayata geçiren Muş Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi, bir yılda elektrik maliyetini yarı yarıya düşürdü. Proje kapsamında 2014 yılında okul çatısına 240 adet güneş paneli yerleştirildi. Okulda kurulan laboratuvarda ise inventör (enerjiyi kullanılabilir enerjiye dönüştüren cihaz) kurularak enerji üretimine başlandı. Sistem kurulmadan önce yıllık olarak yaklaşık 60 bin TL civarında elektik faturası ödeyen okul, bu sistem sayesinde yıllık fatura tutarlarını 30-35 bin TL civarına indirmeyi başardı. Muş’ta başarılı bir projeye imza atan Muş Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi, geçtiğimiz yıl kurduğu rüzgârgülüyle de enerji üretimi sağlamak ve bu alanda öncülük etmeye gayret ediyor. Okul ürettiği enerjinin arta kalanını ise elektrik dağıtım şirketine satarak döner sermayeye katkı sağlıyor.
“OKULUMUZUN TÜM ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”
Kurulan sistem sayesinde maliyetleri azalttıklarını ve döner sermayeye katkı sağladıklarını belirten Muş Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ, okulun ışıklandırma sistemini ve atölyelerin elektrik ihtiyaçlarını bu şekilde karşıladıklarını söyledi. Yıllık fatura tutarında yüzde 50 oranında bir kar elde ettiklerini ifade eden Erliğ, “Yıllık 60 bin TL olan fatura tutarını 30-35 bin TL’ye çektik. Bu sistemin yaygınlaşmasını istiyoruz. Yenilenebilir enerji sistemlerinin tanınması amacıyla düzenlenen program kapsamında 25 öğrenci ve 24 öğretmen Avrupa’ya gidecek. Güneş enerjisi sisteminin yanı sıra belediye tarafından tahsis edilen alana ağaç dikimi yaparak tarla sulama sistemini geliştirdik. Burada yapılan sondajla 600 ağacı sulayabildik” dedi.
“ÖĞRENCİLERİMİZE SİSTEMİ ÖĞRETİYORUZ”
Sistemi öğrenmek isteyen öğrencilere uygulamalı olarak anlattıklarını kaydeden Elektrik Bölümü Öğretmeni Ayhan Gümüştaş ise, “Laboratuvarımızda 20 kw değerinde 3 adet inventör (dönüştürücü) var. Çatıdaki güneş panellerinden gelen enerji bu inventörler sayesinde kullanılabilir enerjiye dönüştürülüyor. Bu şekilde okulumuzun elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktayız. İnventörler üzerinde bulunan ekrandan günlük, haftalık, aylık ve yıllık üretim miktarlarını görebiliyoruz. Güneşli günlerde doğal olarak enerji üretimimiz artıyor. Bu sistem bize maliyet avantajı sağlarken ilimize de örnek olabilecek bir proje aynı zamanda. Bu sistem yaygınlaşırsa Muş’un ekonomisine ciddi katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş Enerjisiyle Bir Yılda Yüzde 50 Tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN