’ta Dengbej Reso Anıldı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 13:49
Muş’ta Dengbej Reso Anıldı
Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kürt Dengbej Reso için anma programı düzenledi.
Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programına Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hayrettin Çetin, AK Parti Muş Milletvekili Adayı Mehmet Emin Şimşek, kamu kurum amirleri, Reso’nun ailesi ile çok sayıda davetli katıldı. Doç. Dr. Metin Barlık, Dr. Celile Celil ve Öğretim Görevlisi Abdurrahman Gündoğdu’nun konuşmacı olarak katıldığı programda çok sayıda kişi ayakta kaldı. Programda konuşan Doç. Dr. Metin Barlık, Dengbej Reso’nun hayatı ile ilgili bazı anekdotlar anlattı.
Reso’nun dengbej kültüründe çok ayrı bir yere sahip olduğunu belirten Muş Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, “Nihayetinde konu dengbejlik. Dengbejliğin bir yaşam biçimi olduğunu ve bunu ancak yaşayarak anlayabileceğimi gördüm. Bize çok önemli bir miras bıraktı bu sanatçılarımız. Bıraktıkları mirasın önemini hocalarımız bizlere anlatacaklardır. Aramızdan ayrılan dengbejleri rahmetle anıyorum. Yaşayan dengbejlere sağlıklı ve uzun yıllar diliyorum. Gözünüz arkada kalmasın, bıraktığınız miras emin ellerdedir” dedi.
Prof. Dr. Celile Celil ise, Dengbej Reso’nun hayatından ve dengbejliğe olan katkısını anlattı. Reso’nun herkesin derdine ortak olan, baskı ve zulme karşı direnen biri olduğunu kaydeden Celil, Reso’nun Kürt halkı üzerinde büyük emeği olduğunu söyledi.
Katılımcıların büyük bir dikkatle dinlediği Celil’in konuşmasının ardından Dengbej Reso’nun hayatının konu edildiği belgesel filminin gösterimi yapıldı. Film, izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Ardından Öğretim Görevlisi Abdurrahman Gümgüm, Dengbej Reso üzerine yazılan kitaplardan bahsederek, Dengbej Reso’nun yeri doldurulamaz bir şahsiyet olduğunu vurguladı.
“DENGBEJLER SAHNE ALDI”
Yapılan konuşmalardan sonra Doç. Dr. Metin Barlık ve geceye katılan dengbejler tarafından klamlar (türküler) söylendi. Katılımcıların duygulu anlar yaşadığı bölümde, dengbejler Reso’ya ait birçok eseri, onun anısına seslendirdiler. Dengbejlerin seslendirdikleri ezgilerin ardından programa katılan panelist ve dengbejlere plaketler verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş’ta Dengbej Reso Anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN