’ta Kızılay İftardan Sonra 80 Ünite Kan Topladı

Giriş Tarihi: 24.6.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 15:21
Muş’ta Kızılay İftardan Sonra 80 Ünite Kan Topladı
’ta iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkı’nda çadır kurarak kan bağışı toplayan Kızılay Kan Bağış Merkezi, 4 günde 80 ünite kan topladı.
Muş Kızılayı Kan Bağış Merkezi, iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkı’nda kan toplama geleneğini bu yılda sürdürdü. Ramazan ayı boyunca stant kurarak kan bağışı toplamaya çalışan Kızılay, havaların sıcak olması nedeniyle 4 günde 80 ünite kan topladı. Hava sıcaklığı ve iftar ile sahur arasında sürenin az olması nedeniyle kan bağışına ilginin fazla olmadığını belirten Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kenan Şeker, geçen yıl 125 ünite kan bağışı topladıklarını hatırlattı.
“RAMAZAN AYI BOYUNCA KAN TOPLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Özellikle havanın sıcak ve iftar ile sahur arasındaki zaman diliminin kısa olması nedeniyle vatandaşların kan bağışında bulunmak istemediğini ifade eden Dr. Şeker, "Muş Kan Bağış Merkezi olarak Ramazan ayı boyunca iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkında çadır kurduk ve kan toplamaya başladık. İlk olarak otobüsle Necmettin Dede Parkı’nda otobüsle yaptığımız çalışmada sadece 22 ünite kan bağışı aldık. Daha sonra ise Atatürk Parkı’nda çadır kurduk ve kan bağışı yavaş yavaş ilgi görmeye başladı” dedi.
“KAN BAĞIŞININ HİÇBİR ZARARI YOKTUR”
Ramazan ayında vatandaşın kan verme tedirginliği olduğunu kaydeden Dr. Şeker, “Oruç ayı boyunca sürecek olan kan bağışı kampanyasının hiçbir sorunu yoktur. Halkımızın bu konuda tedirgin olması gerekmiyor. Halkımız sorunsuz bir şekilde gelip kan verebilir. Kan bağışının hiçbir şekilde olumsuz bir etkiye neden olmadığını kan veren vatandaşlarımız artık gördü ve inandı. Bu nedenle halkımızın iftardan sonra Kızılay çadırına gelmelerini istiyoruz. Zaten kan değeri düşük olan ve bizim de yaptığımız incelemeler sonucu kan vermeye uygun olmayan vatandaşlarımızdan almıyoruz. Bu uygulamamız Ramazan ayı boyunca devam edecek. Bir ünite kan ile hayat kurtardıklarını hatırlatmak istiyoruz. Bu konuda halkımızın eskiye oranla daha çok yardımcı olup kan bağışında bulunduğu açık ve ortadadır. Herkese göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş’ta Kızılay İftardan Sonra 80 Ünite Kan Topladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN