Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mstp’den ‘Savaşa Hayır, Kalıcı Barışa Evet’ Açıklaması

Giriş Tarihi: 5.7.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Sivil Toplum Platformu (MSTP), ‘dış müdahale, askeri operasyon’ gibi söylemlerden ve politikalardan uzak durulması çağrısında bulundu.
Muş’ta yaklaşık 110 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu Muş Sivil Toplum Platformu (MSTP), Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri müdahalesine yönelik bir basın açıklaması yaptı. Atatürk Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasını Sivil Toplum Platformu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda TEMA Vakfı Muş Şube Başkanı İhsan Aytemiş okudu. Ehli vicdan olan bütün insanlığa seslendiklerini belirten Aytemiş, “Başta Suriye olmak üzere Irak, Filistin ve tüm Ortadoğu’da her tarafı kan gölüne çeviren bu zulme karşı sessiz, duyarsız ve kayıtsız kalmayın. Ortadoğu’nun fitne ateşleriyle kavrulduğu, emperyalist müdahalelerin zirve yaptığı zamanlardayız. Kimi yerlerde halklarımız birbiriyle vuruşuyor, şehirlerimiz kan revan içinde. Bağdat’tan Kobani’ye, Musul’dan Kerkük’e, Halep’ten Bahreyn’e, Trablus’tan Sana’ya kadar her taraf şiddet, vahşet ve katliam sarmalında. Her geçen gün daha büyük bir mülteci kitlesi yollara düşüyor. Savaştan kaçan mazlum insanlar, yakılıp yıkılan şehirlerinden, evlerinden göç ederken perişan oluyor. Çocuk, yaşlı, kadın sefalet içinde ve büyük acılarla yollarda ölüyorlar” dedi.
‘Bir insanın öldürülmesi tüm insanlığın öldürülmesidir’ diyen Aytemiş, “Her ne sebeple ve kim olursa olsun mazlumun dini, dili ve milliyeti sorulmadan, yanında yer almalıyız. Aynı zamanda zalimin de dini, dili ve milliyetine bakılmaksızın karşısında yer almanın insani olmakla birlikte, Allah’ın emri olduğunu unutmamalıyız. Toprağında, evinde olan, onurunu, namusunu, şerefini ve kendisini koruyan, savunan mazlum insanlara zulmeden IŞİD vahşi çetesi ve onunla birlikte hareket eden ülkeleri, çıkar güden emperyalist güçleri yine şiddetle ve nefretle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin de ateş çemberinin içine girmemesinin hayati önem arz ettiğini kaydeden Aytemiş, “Son birkaç yılda Kürt sorunu ve çözüm süreci bağlamında yakalanan çatışmazlık ve barış atmosferi korunmalıdır. Önümüzdeki süreçte siyasi durum nasıl olursa olsun ve hükümet hangi biçimde şekillenirse şekillensin, çözüm süreci ve barış ortamının korunması ve devamının ivedilikle sağlanması elzemdir. Yetkilileri, Türkiye’yi bataklığa çekecek ‘dış müdahale, askeri operasyon’ gibi söylemlerden ve politikalardan uzak durmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
Dünyanın denge unsuru olan Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde akan kanın ve amansız savaşın durması çağrısında bulunan Aytemiş, “Kalıcı barışın hakim kılınması için bütün insanlığı şartlar ne olursa olsun zalimlerin karşısında, mazlumların yanında yer almaya davet ediyoruz” dedi.
Yapılan basın açıklamasından sonra platform üyeleri hep birlikte ‘barış’ mesajı verdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mstp’den ‘Savaşa Hayır, Kalıcı Barışa Evet’ Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN