Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varto’da Dilenci Sorunu

Giriş Tarihi: 10.7.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Varto’da Dilenci Sorunu
Ramazan ayı nedeniyle sayılarında artış olduğu gözlenen dilenciler, vatandaşların iyi duygularından istifade edip cami önlerini ve kaldırımları adeta işgal ettiler
’un Varto ilçesine çevre il ve ilçelerden gelerek dilenen ve çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu dilenciler, ilçeyi adeta mesken tuttular. Her sokak başında oturarak veya dükkanları dolaşarak dilenen kadın ve çocukların bir türlü engellenememesi, sorunun günden güne büyümesine sebep oluyor. Yanlarına aldıkları çocukları ile birlikte dilenen kadınlar, günün büyük bölümünü sokaklarda geçiriyorlar. Anneleri ile birlikte dilenen çocuklarının kaldırım üzerinde yatmaları, dilenciliğin Varto’daki boyutlarını da gözler önüne seriyor. Anneleri ve ablaları ile birlikte şiddetli sıcaklara rağmen gün boyu dolaşan çocukların yaşam şartları görenlerin üzüntüsüne sebep oluyor. Çocukları ile birlikte öğle molasını vermek üzere bir aracın gölgesine oturak öğle yemeklerini yedikten sonra dilenmeye devam ettiler. Kameralardan kaçmaya çalışan dilenenler, tepkilerini yüzlerini kapatarak gösterdiler.
Muş Caddesi’nin yanı sıra çok sayıda iş merkezinin merdivenleri de onların mekanı oldu. Cuma günleri başta olmak üzere vazgeçemedikleri mekanlardan biride cami önleri. Cuma günleri her bir caminin önünde en az 6-7 dilenci mesken tutuyor. Bazıları da esnafları tek tek dolaşarak ya da caddelerde yürüyenlerin ardına takılarak para almaya çalışıyor.
Çevre il ve ilçelerden Varto ilçesine dilenenlerin geldiğini söyleyen Varto Belediyesi zabıta memuru Abdulbaki Sinanoğlu ise, “Biz zabıta olarak ilçemize dışarıdan gelen ve dilenciliği meslek haline getirenleri şehrin dışına çıkarıyoruz. Kendilerine yön veriyoruz. Biz şehrin içine geldiğimizde dilenenler bizden önce şehrin içerisinde cirit atmaktadırlar. Sürekli olarak bunlarla mücadele ediyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varto’da Dilenci Sorunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN