Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta Marketler Denetlendi

Giriş Tarihi: 14.7.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Muş’ta Marketler Denetlendi
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ramazan Bayramı öncesi faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetim yaptı.
5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerçekleştirilen denetimlere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu da eşlik etti. Şehir merkezindeki bir markette yapılan denetimlerde ürünler hemen hemen tek tek kontrolden geçirildi. Rutin olarak gıda denetimlerinin yapıldığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, Remazan Bayramı öncesi denetimleri daha da sıkı hale getireceklerini söyledi. Ekiplerin gün içerisinde yoğun bir şekilde denetimlerini arttırarak devam ettiklerinin altını çizen Çolakoğlu, “10 kişilik bir ekiple il genelinde özellikle üretim toplu satış ve tüketim yerlerinde denetimler yaparken, ürünlerin muhafazası, etiket bilgileri, hijyen şartları, sağlık kurallarına uyulup uyulmadığı ve bunların işletme ve kayıt onay belgelerinin olup olmaması dikkat edilerek denetimler yapılıyorlar. Özellikle mühürsüz etin satışına müsaade etmiyoruz. Tavuklarda dökme tavuk yasaklandı. Bunun yanında hazır et kimya satışı yasak, ancak firmalar kıymayı çekip ambalaj yapmak suretiyle etiket koyarak satışı yapabileceklerdir. Tavuğun kesinlikle kıyması yasaktır” dedi.
Gıda denetimlerinin yanı sıra hijyen kurallarına dikkat edilmesi hususunda uyarılarda bulunduklarını kaydeden Çolakoğlu, “Özellikle pastane, unlu mamuller ve tatlı üretim yerleri, ekmek-ekmek çeşitleri ile bayram şekeri satış yerleri, şeker ve şekerli mamuller üretim ve satış yerleri, yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin denetlenmesine ağırlık verilmektedir. İş yeri sahiplerine ayrıcı hijyen konusunda bilgiler aktarılmakta, marketlerde satış yerlerinde çalışan kişilerin hijyene dikkat etmeleri, gıda güvenliği açısında uyarılar yapılmaktadır. Bakanlık tarafından programlanmış numune almamız gerekin iş yerlerimiz var. Oralardan alınan numuneler laboratuvara gönderiliyor, olumsuz çıktığı vakit biz bunlara yasal işlem uyguluyoruz” diye konuştu.
“4 İŞ YERİNE CEZA KESİLDİ”
Muş il genelinde yapılan gıda denetimlerinde 4 pastaneden alınan gıda numunelerinin uygun çıkmadığını vurgulayan Çolakoğlu, “İlimizde 4 tane pastaneden alınan gıda numuneleri uygun çıkmadığı için her birine 14 bin 696 lira ceza uyguladık. Gıda denetimlerimizi 5 ilçede de sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş’ta Marketler Denetlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN