Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ta ‘Engelsiz Dikiş’ Projesi Başladı

Giriş Tarihi: 16.7.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Muş’ta ‘Engelsiz Dikiş’ Projesi Başladı
’ta, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Muş Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği işbirliği ile engelsiz dikiş projesinin açılışı yapıldı.
Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, Ak Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Vali Vedat Büyükersoy’un eşi Zehra Kadriye Büyükersoy, İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Çetinkaya, AK Parti İl Başkanı Namık Ergün, Muş Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve kursiyerler katıldı. Düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Vali Vedat Büyükersoy, “Engelsiz dikiş projesi kapsamında 15 engelli kardeşimiz için düzenlenen kursun açılışını yapıyoruz. 1 Temmuz başlayan kursumuz 18 Kasım’da sona erecek. Engelli kardeşlerimize hayırlı olmasını umut ediyorum. Bu tür kurslarla engelli kardeşlerimizin el becerilerinin gelişmesi sağlanıyor” dedi.
Engellilere sağlanan kolaylıklara değinen Vali Büyükersoy, “Geçen yılda onlar için kamu personel sınavına hazırlıklarla ilgili kurslar açmıştık. Engellilerin sınavları diğer bireylerle aynı olmaktan çıkarıldı. İyi ki de çıkarıldı. Çünkü engellilerle diğer vatandaşlarımızın aynı sınava girmesi büyük bir haksızlık oluyordu. Devletimizi ve hükümetimiz bunun için farklı bir uygulama hayata geçirdi. Bu sayede engelli kardeşlerimiz girmiş oldukları sınavlarda engel durumlarına göre farklı sınavlara tabi tutulmaktadır. Bizde onlar için kurslar açıyoruz. Onların maaşlı iş sahibi olmaları bizleri de mutlu ediyor” şrklinde konuştu.
Proje kapsamında 15 kişinin faydalanacağını ifade eden İŞKUR İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, “Bu proje ile 15 engellimiz kurs görecek. Bunlara kurs bitinceye kadar toplamda 71 bin 498 lira bir harcamamız olacak. 1 Temmuz’da başlayan kursumuz 18 Kasım’da bitecek. Biz engellilere yönelik geçen yıl iki proje geliştirdik. İlkini şu an yapıyoruz. İki proje daha gönderdik. Engellilerimize yönelik bu tür projelerimiz olmaya devam edecek” dedi.
Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedir Korkmaz, “Muş Bedensel Engelliler Derneği olarak İŞKUR ile ortaklaşa engelsiz dikiş projesi gerçekleştirdik. Bu proje çalıştırılmayan engelliler için kesilen ceza paralardan karşılanmaktadır. Bu projemizin amacı engelli arkadaşlarımızın zamanlarını evde oturmakla geçirmemeleridir. Onları sokağa çıkarıp bu tür projelerle meslek sahibi yapmayı amaçlıyoruz. Bu kursun ardından engelli kardeşlerimiz kendi işyerlerini de açabilirler. Bu projelerin faydalı olmasını umut ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş’ta ‘Engelsiz Dikiş’ Projesi Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN