Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meteoroloji Çalışanları İş Yavaşlatma Eyleminde

Giriş Tarihi: 23.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 13:37
Meteoroloji Çalışanları İş Yavaşlatma Eyleminde
Meteoroloji çalışanlarına da havacılık tazminatı ödenmesi için başlatılan iş yavaşlatma eylemi kapsamında Büro Memur-Sen üyesi meteoroloji çalışanları, uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını vermeyecek. Büro Memur-Sen’in bu eylemi, uçakların rötarlı kalkmasına neden olacak.
Büro Memur-Sen Şube Başkanı İsmail Ağmanalmaz, tüm meteoroloji müdürlüklerinde ve havalimanı meteoroloji müdürlüklerinde uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını hazırlamayarak bazı havaalanlarında uçakların rötarlı kalkmasına neden olacak eylemi başlattıklarını duyurdu.
Havacılık tazminatının meteoroloji çalışanlarının da hakkı olduğunu belirten Ağmanalmaz, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi, havacılığa katkılarından dolayı, personel giderleri olarak, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatından yani Eurocontrol’den para almaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi personel gideri olarak aldığı bu parayı havacılık tazminatı adı altında personeline ödemektedir. Bu tazminatın Meteoroloji personeline ödenmesi ise maalesef engellemektedir. İki kurum arasındaki bu farklı uygulama haksızlıktır, adaletsizliktir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, personel gideri için Eurocontrol’dan 2012 yılında 27 milyon, 2013 yılında 33 milyon, 2014 yılında ise 36 milyon lira almıştır. Ne yazık ki, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Meteoroloji çalışanlarının hakkı olan bu paranın çalışanlara ödemesine izin vermemiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 4 yıldır yaptığı bu haksız uygulamayla 24 saat kesintisiz hizmet veren Meteoroloji çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmuştur. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu parayı havacılık tazminatı olarak yansıtmadığı için uluslararası bir kurum olan Eurocontrol’a karşı suç işlemektedir. Bu durumun Eurocontrol’a şikâyet edilmesi halinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü, personel giderleri kaleminden aldığı geliri geriye dönük olarak Eurocontrol’a ödemek zorunda kalacaktır. Daha vahimi ise böyle bir uygulamanın uluslararası kurumlar nezdinde ortaya çıkması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ve ülkemizin imajını yurt dışında büyük sıkıntıya düşürecektir. Ülkemizin itibarı için havacılık tazminatı Meteoroloji çalışanlarına biran önce ödenmelidir” dedi.
Genç- Memur Sen Nevşehir Başkan Yardımcısı İsrafil Baran da Büro Memur-Sen’in eylemin desteklediklerini belirterek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun verdiği sözü yerine getirmesini beklediklerini ifade etti.
Baran, meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatı ödenene kadar yeni eylemlerle, mücadeleye devam edeceklerini belirterek,”Bakanımızın havacılık tazminatı noktasında meteoroloji çalışanlarımızın yanında olmasını ve verdiği sözü yerine getirmesini diliyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meteoroloji Çalışanları İş Yavaşlatma Eyleminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN